Martinstor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Martinstor
Ilustracja
Martinstor
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Badenia-Wirtembergia
Miejscowość Fryburg Bryzgowijski
Typ budynku brama miejska
Ukończenie budowy 1202
Położenie na mapie Badenii-Wirtembergii
Mapa konturowa Badenii-Wirtembergii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Martinstor”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Martinstor”
47°59′37″N 7°50′56″E/47,993611 7,848889

Martinstor – stara średniowieczna brama miejska we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech, jedna z dwóch pozostałych w tym mieście.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zbudowanie Martinstor datowane jest, dzięki dendrologicznym badaniom drewna, na rok 1202. Pierwsza wzmianka w dokumentach pojawiła się w 1283 roku. Według danych dokumentów brama nazywała się "Porta Sancti Martini". Przez wieki została odbudowywana kilka razy, a czasami służyła także jako więzienie[1].

Od XVII wieku na południowej stronie miasta postawiono obraz Św. Marcina. Portret Marcina został odnowiony kilka razy, ostatnio w 1851 roku przez Wilhelma Dürra. W 1968 roku obraz Świętego Marcina został usunięty. Wcześniej rada miejska nie zdecydowała się na nowy projekt, tak aby nad tablicą upamiętniającą obronę miasta przed francuskimi wojskami rewolucyjnymi nie pozostała pusta przestrzeń[2].

Największy projekt został zrealizowany w 1901 roku przez podwyższenie Martinstor w celu umożliwienia przejazdu tramwajem przez bramę. Po zrealizowaniu projektu, miasto zadecydowało zrealizować projekt mający na celu odbudowanie wieży. Wykonawcą projektu był Carl Schäfer. Wieża została podwyższona z 22 do 60 metrów i otrzymała dach w zabytkowym stylu XV wieku. Brama została ozdobiona malowaniem niemieckiego cesarskiego orła na herbach Fryburga i Badenii. Obraz ten został usunięty w 1951 roku. Później została umieszczona replika płyty z piaskowca na łuku barokowym z podwójnym orłem Świętego Cesarstwa Rzymskiego[3].

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Na zachodniej stronie przylegającej do bramy jest restauracja McDonald's, która jednak negatywnie wpływa na wizerunek bramy. Staraniem rady miejskiej udało się zapobiec umieszczeniu logo McDonald's, którego barwy niekorzystnie oddziaływałyby na wizerunek bramy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Heiko Haumann, Hans Schadeck (Hrsg.): Geschichte der Stadt Freiburg im Breisgau, Bd. 1, S. 117
  2. Peter Kalchthaler: Freiburg Mitte: Triumphbogen in der Kaiserstraße, Badische Zeitung, 3. maja 2010, Zugriff am 30. Dezember 2010
  3. Peter Kalchthaler: Freiburg und seine Bauten. Ein kunsthistorischer Stadtrundgang. Neubearbeitete 4. Auflage. Promo-Verlag, Freiburg (Breisgau) 2006, ​ISBN 3-923288-45-X​.