Martwa natura z kwiatami i pucharami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MalarzBOT (dyskusja | edycje) o 10:28, 3 paź 2022. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Martwa natura z kwiatami i pucharami
Ilustracja
Autor

Clara Peeters

Data powstania

1612

Medium

olej na dębowej desce

Wymiary

59.5 × 49 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Staatliche Kunsthalle Karlsruhe

Martwa natura z kwiatami i pucharami – obraz olejny namalowany w 1612 przez flamandzką artystkę Clarę Peeters. Przedstawia kwiaty w wazonie, dwa puchary, monety, muszle, łańcuch oraz miskę[1][2]. Obraz utrzymany jest w stylu barokowym. Znajduje się w zbiorach Staatliche Kunsthalle w Karlsruhe[3].

Opis obrazu

Obraz ma orientację pionową. Elementy kompozycji ustawione zostały na drewnianym stole, na ciemnym tle. W centralnej części obrazu znajduje się bogato zdobiony puchar ceremonialny[3]. Ozdobiony jest elementami kwiatowymi, a na jego szczycie znajduje się figura wojownika w hełmie z włócznią i tarczą w ręku[3]. Na lewo od niego widoczny jest kamienny wazon z rzeźbieniami przypominającymi medalion[3], który niekiedy uznawany jest za chiński[4]. Umieszczono w nim różnokolorowe kwiaty, wśród których rozpoznać można tulipany, zawilce i szachownice[3]. Jeden tulipan leży na stole. Nieco w tyle po prawej stronie znajduje się drugi puchar. Obydwa naczynia są bogato zdobione i prawdopodobnie wykonane ze złoconego srebra[3]. Na jego szczycie również znajduje się figura mężczyzny w hełmie na głowie, zbrojnego w tarczę i halabardę[3]. Na brzegu stołu znajdują się złote monety oraz kolorowe, egzotyczne muszle spotykane w Oceanie Spokojnym[3]. W środku kompozycji ustawiona została porcelanowa miska, w której znajduje się złoty łańcuch z grubymi oczkami[3]. Jedna jego część luźno zwiesza się z miski na stół.

Interpretacja

Przedstawione przedmioty symbolizują cechy i wartości charakterystyczne dla czasu i miejsca życia artystki – XVII-wiecznej Flandrii[3][4]. Na obrazie można znaleźć również pewne symbole religijne odwołujące się do chrześcijaństwa oraz alegorię trwałości i przemijania[3][4].

Puchary ceremonialne często tworzyły kompozycje martwych natur w XVII-wiecznym malarstwie flamandzkim[5]. Wykonane z cennych materiałów, misternie zdobione symbolizowały dostatek i bogactwo[5]. Podnosiły prestiż domu i zaświadczały o majętności posiadacza. Ich symbolika często odwoływała się również do chrześcijaństwa, nawiązując do sakramentu Eucharystii i znaczenia męki Pańskiej[5]. Symbolika religijna widoczna jest również w kształcie jednego z pucharów. Jego górna część została wykonana w sposób przypominający kwiat orlika, który w średniowieczu był symbolem zbawienia i płodności[3].

W wybrzuszeniach zdobiących ten puchar można dostrzec siedem[6][7] miniaturowych odbić ludzkiej twarzy – jest to powielony na błyszczącej powierzchni pucharu autoportret Clary Peeters[3]. Nie jest to jedyny obraz tej artystki z zastosowaniem takiego zabiegu[8].

Wszystkie widoczne na obrazie naczynia przedstawione zostały ze szczególną starannością oraz dbałością o szczegóły oraz podkreśleniem charakteru materiału, z którego je wytworzono[3][7]. Uwagę zwraca to, że w procesie produkcji wszystkich widocznych na obrazie naczyń niezbędnym składnikiem jest ogień. Interpretacja może być więc taka, że malarka na swoim obrazie dokonała alegorycznego przedstawienia dokonań Flamandów w obszarze rzemiosła, sztuki i historii[3]. Monety na obrazie mogą nawiązywać do ich rozległych relacji handlowych[4], a tulipany mogą stanowić odwołanie do popularności oraz wysokiej wartości, jaką w ówczesnej Holandii cieszyły się te kwiaty[4].

Kolorowe, egzotyczne muszle widoczne na obrazie pochodzą prawdopodobnie z obszaru Oceanu Spokojnego[3]. Nasuwająca się interpretacja może być taka, że artystka chciała podkreślić znaczenie związków z morzem i kunsztu żeglarskiego swoich rodaków[3].

Obecność na obrazie muszli oraz kwiatów wskazuje na jeszcze jedną możliwość interpretacji obrazu – symbolikę związaną z przemijaniem[3] i kruchością życia oraz podkreślenie piękna i bogactwa darów natury[4].

Przypisy

  1. Clara Peeters, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2017-02-26] (ang.).
  2. Clara Peeters. nmwa.org. [dostęp 2017-02-26]. (ang.).
  3. a b c d e f g h i j k l m n o p q r Andrea Gerardi, Stillleben mit Blumen und Goldpokalen, 1612, Kunstvermittlung der Staatlichen Kunsthalle Karlsruhe, 2014 [dostęp 2017-01-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-02-02].
  4. a b c d e f A Century of War and Wonder 1550-1650, [w:] Frank L. Kidner i inni, Making Europe: People, Politics, and Culture, s. 423–424.
  5. a b c Silvia Malaguzzi, Food and Feasting in Art, 2008, ISBN 9780892369130.
  6. Michelle Perrot, A History of Women in the West: Renaissance and Enlightenment paradoxes, Harvard University Press, 26 lutego 2017, s. 236.
  7. a b Meg Lota Brown, Kari Boyd McBride, Women’s Roles in the Renaissance [online], 26 lutego 2017, s. 261.
  8. Museo Nacional del Prado, Clara Peeters. Una historia en imágenes [online], 26 lutego 2017.