Masaharta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
R8 U36 D1 Q3
N35
M17 Y5
N35
N5 Z1
M23 X1
Z2
R8 F20
A12
Z3 G36
D21
W24
Z1
M26
O49
M15
O49
G3 Aa18
O4
D21 Z1
V13
Hem-neczer-Tepi-en-Amon-Re nesyt-neczer-nes-mesa-uer-nu-semai-tamehu Masaharta w hieroglifachMasaharta lub Masaharti - Boski Ojciec Pierwszy Prorok Amona-Re, boski w królowaniu wielki wódz armii, należący do Górnego i Dolnego Egiptu Masaharta - wielki kapłan Amona. Syn Pinodżema I i Isetemachbit I. Małżonką jego została Tajuheret, ze związku z którą narodziła się ich córka Isetemachbit II. Godność wielkiego kapłana Amona w Tebach objął po koronacji swego ojca, który objął władzę jako król Górnego i Dolnego Egiptu. Odtąd Pinodżem I prawdopodobnie ograniczył swoją działalność jedynie do udziału i celebrowania wielkich świąt i uroczystości państwowych i religijnych, sprawując funkcję zwierzchnika i protektora. Masaharta znany jest z dokonania restauracji i ponownego pochówku m.in. mumii królowej Sitkamose i Amenhotepa I. Po jego śmierci w Tebach wybuchły gwałtowne zamieszki, dla położenia kresu których, Pinodżem I mianował na stanowisko wielkiego kapłana swego młodszego syna - Dżedchonsuiufancha.

Mumię Masaharty odnaleziono w skrytce DB-320 w Deir el-Bahari. Została odwinięta z bandaży 30 czerwca 1886 roku przez Gastona Maspero. Według jego opisu, zamieszczonego w "Catalogue General des Antiquites Egyptiennes du Museé du Caire" z roku 1912, Masaharta był mocno zbudowanym, tęgim mężczyzną. Cała mumia pokryta była cienką warstwą czerwonej ochry. W okolicach wąsów i brody widniały resztki siwego owłosienia. Włosy na głowie - również siwego koloru - sklejone były w znacznej części przez żywiczne substancje, użyte podczas mumifikacji. Policzki nadmiernie wypchane, sprawiały wrażenie nienaturalnie wydętych. Ręce arcykapłana umieszczono wzdłuż tułowia, zbliżając je do siebie w okolicy podbrzusza. Skóra sprawiała wrażenie miękkiej i delikatnej. Na klatce piersiowej widniały wzory odciśniętych naszyjników i pektorałów, skradzionych podczas rabunków w starożytności. Wszystkie palce rąk i nóg nosiły ślady podwiązywania paznokci podczas procesu mumifikacji. Na środkowym palcu prawej ręki znajdowała się złota tuleja, pokrywająca niemal cały palec.


W czasie jego rządów równocześnie władzę sprawowali:

  • Pinodżem I - jako król Górnego i Dolnego Egiptu w Tebach.
  • Smendes - jako król Górnego i Dolnego Egiptu w Tanis.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Nicolas Grimal, Dzieje starożytnego Egiptu, Adam Łukaszewicz (tłum.), Warszawa: PIW, 2004, ISBN 83-06-02917-8, OCLC 749417518.
  • Bogusław Kwiatkowski, Poczet faraonów, Warszawa: Iskry, 2002, ISBN 83-207-1677-2, OCLC 830308044.
  • Maspero G. - „Catalogue General des Antiquites Egyptiennes du Museé du Caire”, Kair 1912.