Przejdź do zawartości

Smendes I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Smendes I
ilustracja
władca starożytnego Egiptu
Dane biograficzne
Dynastia

XXI dynastia

Ojciec

Herhor (?)

Matka

Nodżmet (?)

Żona

Tentamon II

Dzieci

Amenemnesu

Smendes gr., Nesbanebdżed egip. – władca starożytnego Egiptu, być może wezyr północy lub namiestnik Dolnego Egiptu[potrzebny przypis], założyciel XXI dynastii[1], następca Ramzesa XI. Po śmierci Ramzesa XI przeniósł stolicę z Pi-Ramzes do Tanis.

Trudno jednoznacznie stwierdzić czy Smendes I był królem Delty jeszcze w trakcie rządów Ramzesa XI, czy też pełniąc urząd wezyra, sięgnął po władzę dopiero po śmierci Ramzesa. Był przypuszczalnie synem Herhora i Nodżmet, oraz, poprzez małżeństwo z Tentamon II – zięciem Ramzesa XI[potrzebny przypis]. Opowiadanie o podróżach Wenamona wymienia Smendesa w takim kontekście, że należy sądzić, iż to on jest faktycznym władcą Egiptu. Dwudziestosześcioletni okres rządów u Manethona potwierdzają źródła archeologiczne, głównie tzw. „stela wypędzonych” przypisywana Smendesowi. Sądzi się, że Smendes rządził przez jakiś czas całym Egiptem, choć zapewne jego władza nie miała charakteru władzy realnej, a jedynie był szanowany przez wpływowych kapłanów Amona zanim faktycznie przejęli oni władzę w Tebach. W czasie gdy prawdopodobnie przyjął tytuły królewskie, w Tebach po raz drugi następowała zmiana na stanowisku arcykapłana Amona. Po Herhorze i Pianchim godność tę przejął syn Pianchiego – Pinodżem I. Około szesnastego roku panowania Smendesa, Pinodżem przyjął tytuły królewskie, przekazując godność arcykapłana Amona swemu synowi – Masaharcie. Mimo objęcia władzy królewskiej nadal lata liczono według lat panowania Smendesa, co wskazywało na uznawanie jego zwierzchnictwa.

Na przełomie Nowego Państwa i Trzeciego Okresu Przejściowego władzę sprawowali:

  • Ramzes XI – w Pi-Ramzes,
  • Smendes - w czasie panowania Ramzesa XI – jako wezyr lub namiestnik Dolnego Egiptu. Po śmierci Ramzesa w Tanis jako Król Górnego i Dolnego Egiptu,
  • Herhor – jako arcykapłan Amona, wódz armii i wicekról Nubii w Tebach,
  • Pianchi – następca Herhora jako arcykapłan Amona i wódz armii w Tebach,
  • Pinodżem I – jako arcykapłan Amona w Tebach i później jako Król Górnego i Dolnego Egiptu.
Genealogia XXI dynastii

Tytulatura[edytuj | edytuj kod]

Królewski Protokół
prenomen lub imię tronowe:
M23
X1
L2
X1
N5S1L1N5U21
N35
trl.: Hedż-cheper-Re Setepen-Re
tłum.: O-wspaniałych-przejawach-Re Wybrany-przez-Re
nomen lub imię rodowe:
G39N5
M17Y5
N35
U6I10E10V30R11R11
trl.: Nes-baneb-dżed Meri-Amon
tłum.: Prawowity-władca-Mendes Ukochany-przez-Amona

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ann Rosalie David, Handbook to Life in Ancient Egypt, Oxford University Press, 1999, s. 37, ISBN 978-0-19-513215-1 [dostęp 2023-06-29] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

O starożytnym Egipcie