Masakra w Đắk Sơn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Masakra w Đắk Sơn
Ilustracja
Ofiara masakry
Państwo

 Wietnam Południowy

Miejsce

Đắk Sơn

Data

5 grudnia 1967

Liczba zabitych

200–252

Typ ataku

masakra,
zbrodnia wojenna

Sprawca

Wietkong

brak współrzędnych

Masakra w Đắk Sơnzbrodnia wojenna popełniona przez Wietkong 5 grudnia 1967 roku, podczas wojny wietnamskiej, we wsi Đắk Sơn, w prowincji Đắk Lắk w Wietnamie Południowym.

Tło sytuacyjne[edytuj | edytuj kod]

Đắk Sơn było zamieszkane przez Degarów, przedstawicieli mniejszości etnicznej żyjącej na obszarze środkowego Wietnamu, która zdecydowanie opierała się wpływom komunistów z północy[1]. W miesiącach poprzedzających masakrę w rejonie tej miejscowości często dochodziło do starć pomiędzy Wietkongiem a lokalnymi bojówkami samoobrony. W Đắk Sơn znalazło schronienie blisko 800 osób, które uciekły z okolicznych wsi opanowanych przez komunistyczną partyzantkę[1]. Przedtem miejscowość była zamieszkana przez ok. 2000 ludzi. Dowództwo Wietkongu oskarżało mieszkańców Đắk Sơn o wspieranie Amerykanów i postanowiło, że wieś musi zostać ukarana, aby jej los był przykładem dla wszystkich Wietnamczyków[1].

Przebieg masakry[edytuj | edytuj kod]

W godzinach nocnych 5 grudnia 1967 roku dwa bataliony Wietkongu zaatakowały Đắk Sơn, podpalając domy przy użyciu miotaczy ognia i wysadzając je granatami ręcznymi[1]. Niektórzy partyzanci podczas pacyfikacji mieli krzyczeć „Synowie Ameryki!”[1]. Część ofiar spłonęła żywcem we własnych domach. Mieszkańcy, którzy mieli w chatach wejścia do podziemnych tuneli, próbowali się tam ukrywać, ale często kończyło się to uduszeniem dymem[1]. Ludzie, którzy podjęli próbę ucieczki ze wsi, byli zabijani przez bojowników Wietkongu ogniem karabinów i pistoletów maszynowych[1]. Po spaleniu wszystkich zabudowań partyzanci prawdopodobnie porwali ocalałych mieszkańców; ich los pozostaje nieznany[1]. W masakrze zginęło od 200[1] do 252 cywilów[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Heather Stur: The Viet Cong Committed Atrocities, Too. The New York Times, 19.12.2017. [dostęp 2021-01-03]. (ang.).
  2. Zbrodnie Vietcongu, kłamstwa Lewicy. Uważam Rze Historia, 13.06.2012. [dostęp 2021-01-03]. (ang.).