Masih Alineżad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Masih Alineżad
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

11 września 1976
Ghomi Kola

Zawód, zajęcie

aktywistka i dziennikarka

Masih Alineżad (ur. 11 września 1976 w Ghomi Kola) – irańska aktywistka na rzecz praw kobiet i dziennikarka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 11 września 1976 r. w Ghomi Kola[1]. Od młodości była zainteresowana polityką, już w 1996 r. ciężarna Alineżad została aresztowana z bratem i ówczesnym mężem za rozrzucanie ulotek krytykujących islamski ustrój. Po krótkim procesie bez dostępu do prawnika została skazana, jednak szybko ją zwolniono, z kolei jej towarzysze odbyli karę 2,5 roku więzienia[2].

W 2001 r. zaczęła pracę dziennikarki w gazecie Hamshahri, a także współpracowała z innymi gazetami (m.in. Shargh i Bahar), które potem w większości zostały zamknięte przez władze. Następnie została dziennikarką polityczną, akredytowaną do miejscowego parlamentu z ramienia Irańskiej Robotniczej Agencji Prasowej[2]. Zasłynęła z ostrej krytyki rządu[3]. Po zarzuceniu w 2005 r. licznym parlamentarzystom nieprawidłowości finansowych jej akredytacja została cofnięta[2].

W następnych latach kontynuowała dziennikarstwo śledcze. Podczas zamieszek po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2009 r., władze zaprzeczały jakimkolwiek aktom przemocy wobec demonstrantów, Alineżad udokumentowała przypadki 57 ofiar zabitych podczas demonstracji. W związku z nasilającą się po tych wyborach kampanią represji wobec działaczy obywatelskich, dziennikarzy i blogerów, dla własnego bezpieczeństwa wyjechała do Londynu. W 2014 r. przeniosła się do Stanów Zjednoczonych[2], gdzie zajęła się tworzeniem filmów dokumentalnych i pracą w mediach[3], m.in. perskojęzycznej redakcji telewizji Głos Ameryki i perskojęzycznym radiu Farda[2].

Alineżad walczy o prawa kobiet, zachęcając do nienoszenia obowiązkowych nakryć głowy – hidżabów. W 2014 r. uruchomiła na Facebooku stronę My Stealthy Freedom, na której publikuje zdjęcia i nagrania udostępnione przez Iranki, które odważyły się zrzucić hidżab. Strona szybko zyskała ponad milion obserwujących i międzynarodową popularność. W 2019 r. władze Iranu ogłosiły, że kobietom, które prześlą materiały na jej stronę, grozi 10 lat więzienia, a ona sama została uznana za wroga kraju[3]. Władze Iranu w państwowych mediach wielokrotnie ją szkalowały, nazywając prostytutką i osobą moralnie zepsutą, rozpowszechniały także fałszywe informacje na temat rzekomego gwałtu, którego dokonano na niej w Londynie[2].

W 2015 r. Geneva Summit for Human Rights and Democracy wyróżniło ją nagrodą za dawanie głosu osobom go pozbawionym[2].

W 2019 r. FBI udaremniło akcję, w której irańskie służby próbowały uprowadzić ją z Nowego Jorku przez Wenezuelę do Iranu[3], dwa lata później FBI aresztowało osoby zamieszane w próbę kolejnego porwania[1].

Od 2014 jej mężem jest Kambiz Foroohar, z którym ma jedno dziecko[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c ', Who is journalist Masih Alinejad? [online], The US Sun, 14 lipca 2021 [dostęp 2022-06-25] (ang.).
  2. a b c d e f g Iranian Women you Should Know: Masih Alinejad [online], iranwire.com [dostęp 2022-06-25] (ang.).
  3. a b c d Dawid Dróżdż, Ta kobieta robi rewolucję w Iranie. Uśmiech na twarzy, kwiat we włosach i niezwykła determinacja [online], wyborcza.pl, 24 czerwca 2022 [dostęp 2022-06-25].