Maska Agamemnona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maska Agamemnona
Ilustracja
Rodzaj

maska pośmiertna

Data powstania

ok. XVI w. p.n.e.

Wymiary

17 × 25 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

Maska Agamemnonazłota maska pośmiertna z późnej epoki brązu (ok. XVI w. p.n.e.), odnaleziona przez niemieckiego archeologa amatora Heinricha Schliemanna (1822–1890) w jednym z grobów na terenie starożytnych Myken. Maska była błędnie utożsamiana z maską Agamemnona – mitycznego króla Argolidy i dowódcy wojsk greckich w wojnie trojańskiej – stąd jej nazwa.

Obecnie (2019) artefakt znajduje się w zbiorach Narodowego Muzeum Archeologicznego w Atenach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Maska została odkryta w 1876 roku przez niemieckiego archeologa amatora Heinricha Schliemanna (1822–1890), pracującego dla Archeologicznego Towarzystwa Aten, które prowadziło prace badawcze na terenie starożytnych Myken[1]. Maska była jedną z pięciu złotych masek pośmiertnych odnalezionych w grobach okręgu A, które prawdopodobnie były maskami władców[2]. Maska została odkryta w południowej części grobowca szybowego V[3].

W telegramie o odkryciu Schliemann miał napisać: „Spojrzałem w twarz Agamemnona”[a][b]. Maska była błędnie utożsamiana z maską Agamemnona – mitycznego króla Argolidy i dowódcy wojsk greckich w wojnie trojańskiej – stąd jej nazwa[1].

W drugiej połowie XX wieku autentyczność maski Agamemnona była kwestionowana – obiekt znacznie różniący się od innych znalezionych masek nie był poddany specjalistycznym badaniom[1]. Najnowsze badania potwierdziły jego autentyczność[1], lecz datują go na ok. XVI wiek p.n.e.[2], okres wcześniejszy niż czasy wojny trojańskiej[5].

Obecnie (2019) artefakt (o oznaczeniu NM 624) znajduje się w zbiorach Narodowego Muzeum Archeologicznego w Atenach[2]. Maska nazywana jest czasem Moną Lisą prehistorii[6].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Jest to wykonany ze złotej blachy wizerunek mężczyzny z brodą i wąsami. Gruba blacha została najpierw ukształtowana poprzez uderzanie młotkiem, a następnie wytłoczono na niej detale twarzy zmarłego[2].

Przedstawione rysy twarzy oddają indywidualny charakter zmarłego: wydłużoną twarz, szerokie czoło, długi nos i zaciśnięte usta[2]. Brwi, wąsy i broda zaznaczone są równoległymi liniami[2]. Dwa otwory w pobliżu uszu służyły do umocowania maski na twarzy zmarłego przy pomocy sznurków[2].

Maska ma 17 cm wysokości i 25 cm szerokości, waży 168,5 g[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Wolne tłumaczenie z języka angielskiego I have gazed on the face of Agamemnon[1].
  2. Sam Schliemann za maskę Agamemnona miał uważać inną maskę – o twarzy owalnej, wielkim czole i wąskich ustach[4], oznaczoną jako NM 623[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]