Przejdź do zawartości

Masternodes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Masternodes – serwer umieszczony w ramach zdecentralizowanej sieci danej kryptowaluty. Wypełnia te funkcje sieci, których nie wypełniają zwykłe węzły (nody). Główne funkcje które pełni to bezpośrednie wysyłanie/natychmiastowe transakcje lub prywatne transakcje i weryfikowanie transakcji.

Masternodes są uważane za punkty kontaktowe, które przechowują pełną kopię sieci blockchain w czasie rzeczywistym. W dowolnej sieci blockchain może znajdować się wiele takich masternodów.

Masternodes pełnią ważną funkcję dla sprawnego działania sieci, z funkcjami specjalnymi, w tym (funkcje te mogą się różnić między różnymi rodzajami kryptowaluty):

  • Zwiększenie prywatności transakcji
  • Podejmowanie natychmiastowych transakcji
  • Głosowanie i udział w podejmowaniu decyzji dotyczących zarządzania
  • Utrzymanie bezpieczeństwa sieci

Wszystkie masternodes są ze sobą połączone co sprawia, że blockchain jest zdecentralizowany. Integralność sieci w której znajduje się dana masternode nigdy nie jest zagrożona z powodu pojedynczego punktu awarii. Masternodes to seria serwerów lub walidatorów, które utrzymują sieć. Służą do realizacji transakcji, których zwykłe serwery nie są w stanie obsłużyć.[1]

Kryptowaluta DASH jako pierwsza zapoczątkowała inny sposób pozyskiwania monet w 2014 roku, obecnie funkcję masternodes posiada 267 walut cyfrowych. Sieć masternodów to połączony system walidatorów. Słowo "master" w nazwie oznacza, że jest to węzeł o większym znaczeniu dla danej sieci. Masternodes stanowią rdzeń systemu, a ich pełnione funkcje podtrzymują dany blockchain. Ich rola w sieci przypomina praktyki miningu wykonywane przez krypto górników. Tworzą nowe bloki, weryfikują i zapisują transakcje oraz zapewniają stabilność i bezpieczeństwo systemu. Operatorzy masternod posiadają prawo głosu w ramach systemu zarządzania daną walutą, uprawnia ich to do decydowania o losie systemu.

W przypadku kryptowaluty DASH – masternody implementują funkcję anonimowego przesyłania środków poprzez mieszanie jednostek waluty w ramach systemu PrivateSend, przez co niemal niemożliwym jest wskazanie źródła z którego zostały wysłane. Odpowiadają także za funkcjonowanie opcji InstantSend – czyli natychmiastowych i nieodwracalnych transakcji pomiędzy użytkownikami. Cały proces trwa do kilku sekund i kosztuje ułamki dolara. Chronią także system przed tzw. atakiem 51% – czyli, jak może to mieć potencjalnie miejsce w przypadku algorytmu opartego o PoW, skupieniem większości mocy obliczeniowej w rękach zorganizowanej grupy górników.[2]

Za pracę masternody, operatorzy wynagradzani są częścią nagród blokowych danej sieci w której się znajdują. Żadne masternodes nie są do siebie podobne, każda sieć ma swoje odmienne zasady funkcjonowania oraz zalety i wady, również każdy system podchodzi do wypłat w inny sposób. Niektóre masternodes wypłacają nagrody operatorom wiele razy dziennie, podczas gdy inne robią to raz dziennie.

Do rozpoczęcia pracy masternode wymagana jest określona ilość danej kryptowaluty. Przykładowo w przypadku kryptowaluty DASH jest to 10000 sztuk a NRG jest to 1000 sztuk. Wymagane cyfrowe waluty do pracy masternody są "zamrożone" na portfelu, a masternoda jest umieszczona na serwerze VPS z dedykowanym adresem IP, który dostępny jest 24h na dobę. Punkt kontrolny masternodes pracuje tak długo, jak włączony jest serwer.

Zalety masternodes

[edytuj | edytuj kod]

Koszty utrzymania masternodes (utrzymanie aktywnego serwera bądź portfela działającego jako serwer) są bardzo niskie w porównaniu do pracy farm służących do wydobywania waluty Bitcoin. Operowanie masternodes wpływa korzystnie na cały system. Zapewniają większą skalowalność systemu, oznacza to o wiele szybsze przetwarzanie transakcji i unikanie zatorów, jak również większe bezpieczeństwo dla sieci. W przypadku wykrycia prób manipulacji przez daną masternodę jest ona wyłączana z systemu.

Przewidywany zysk z masternodes określa się za pomocą kilku czynników:

Masternodes można posiadać całościowo jako jedyny posiadacz oraz częściowo poprzez wspólne inwestowanie w shared masternodes (masternody dzielone) na przeznaczonych do tego stronach.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Jak zarabiac? [online], Kuailian – Masternode Zarabianie [dostęp 2020-06-22] (pol.).
  2. Mirosław Wilk, Kompletny przewodnik po masternodach [online], Forex Akcje Kursy walut Kryptowaluty – portal finansowy Comparic.pl [dostęp 2020-06-22] (pol.).