Kryptowaluta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kryptowaluta, rzadziej waluta kryptograficznarozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Stan posiadania związany jest z poszczególnymi węzłami systemu („portfelami”) w taki sposób, aby kontrolę nad danym portfelem miał wyłącznie posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego i niemożliwe było dwukrotne wydanie tej samej jednostki[1].

Kryptowaluta nie jest przez większość krajów uznawana za jednostkę walutową, środek płatniczy czy pieniądz elektroniczny, dzięki czemu tworzenie jednostek w ramach wbudowanego w system algorytmu (tzw. wydobywanie lub wykopywanie) jest legalne[2]. Zwykle z tych samych powodów nie korzysta jednak z ulg podatkowych przewidzianych dla handlu walutą – na przykład może dotyczyć jej VAT[3][4][5].

Najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin, jednak istnieje kilkaset innych kryptowalut, których określa się mianem „altcoiny” (alternatywne coiny, w tym uznawana za "młodszego brata bitcoina" waluta ethereum[6]). Utworzenie niektórych z nich miało przy okazji zrealizować inne cele, na przykład namecoin tworzy zdecentralizowany system DNS[7], a peercoin stara się bardziej równomiernie rozłożyć dochody z wydobywania swych jednostek[8]. Istnieją też plany zbudowania na planie kryptowaluty rynku prognostycznego[9].

Obecnie notowanych jest ponad 1300 kryptowalut na ponad 7500 specjalnych giełdach (tak zwanych kryptogiełdach).

Przykładowe kryptowaluty[edytuj | edytuj kod]

Cały czas powstają nowe kryptowaluty, ze względu na wykorzystanie otwartego oprogramowania oraz sieci P2P. Kod źródłowy jest oparty na wolnym oprogramowaniu, przez co każdy może go pobrać i utworzyć swoją kryptowalutę.

Wg stanu na grudzień 2017 kryptowalutami o kapitalizacji ponad 5 mld dolarów były:[10]:

Istnieją poza tym setki innych kryptowalut.

Wydobywanie kryptowalut[edytuj | edytuj kod]

Wydobywanie kryptowalut (kopanie kryptowalut, mining kryptowaluty) odbywa się za pomocą koparek kryptowaluty korzystających z mocy obliczeniowej przeznaczonego do tego celu sprzętu.[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Satoshi Nakamoto: Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System
  2. Pismo Ministerstwa Finansów do marszałka Senatu
  3. Interpretacja wydana 21 czerwca 2013 przez Izbę Skarbową w Katowicach, sygnatura BPP2/443-258/13/Icz.
  4. Warszawskie Centrum Doradztwa Prawnego: Bitcoin a podatek VAT.
  5. Paweł Rochowicz: Wirtualna waluta pod lupą fiskusa, 27-08-2013, Rzeczpospolita, Prawo.
  6. Ethereum - nowy bitcoin?, xBinOp.com/pl/, [dostęp 2018-02-15]
  7. Namecoin, namecoin.info [dostęp 2017-11-18].
  8. Peercoin – Secure & Sustainable Cryptocoin, peercoin.net [dostęp 2017-11-18] (ang.).
  9. This Princeton professor is building a Bitcoin-inspired prediction market – The Verge, www.theverge.com [dostęp 2017-11-18].
  10. Coin Market Cap