Matka Boża Królowa Kaszub

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Matka Boża Sianowska Królowa Kaszub
Ilustracja
Figura Matki Bożej Sianowskiej
Miejsca kultu

Sianowo

Sanktuarium

Sanktuarium Królowej Kaszub

Patronka

Kaszub, młodzieży przedmałżeńskiej

Autor

nieznany

Koronowany

1966

Figura Matki Bożej Sianowskiej Królowej Kaszub – drewniana figurka z drewna lipowego, przedstawiająca Matkę Bożą z Dzieciątkiem na rękach. Czczona pod tytułem Królowej Kaszub w kaszubskiej wsi Sianowo.

Legenda o cudownej figurce[edytuj | edytuj kod]

Legenda mówi, że figurkę otoczoną niebiańskim blaskiem znaleziono w paprociowym krzaku. Zaniesiono ją do krzyżackiej kaplicy w Mirachowie, jednak trzykrotnie wracała do Sianowa, gdzie odczytano to jako znak Boży i wybudowano świątynię. Sama figurka dwukrotnie ocalała z pożarów sianowskiej świątyni[1].

Koronacja i dalsze dzieje figury[edytuj | edytuj kod]

W 1966 roku na mocy dekretu papieża Pawła VI, Pani Sianowska została ukoronowana papieskimi koronami. W nocy z 23 na 24 kwietnia 2002 roku w Sianowie dokonano świętokradztwa. Nieznani sprawcy zdarli z figur Sianowskiej Pani i Dzieciątka Jezus insygnia władzy królewskiej oraz wota dziękczynne. Rekoronacja odbyła się 21 lipca 2002 roku podczas Szkaplerznego Odpustu Sianowskiego. W uroczystości uczestniczyło 15 tys. wiernych. Z czego większość przybyła pieszo. Maryja Sianowska jest patronką szczególnie młodzieży. Co roku przybywają tu absolwenci szkół podstawowych, gimnazjum i szkół średnich z całych Kaszub. Wśród wiernych w tym regionie panuje przekonanie, że aby szczęśliwie zawrzeć związek małżeński, odbyć trzeba pielgrzymkę do Sianowskiej Pani[1]. Podczas jubileuszu 50-lecia koronacji Matki Bożej Królowej Kaszub w lipcu 2016 po raz pierwszy zabrzmiały Intrady Królowej Kaszub skomponowane przez Szczepana Magiera[2][3] – specjalne utwory na odsłonięcie i zasłonięcie figury Matki Bożej Sianowskiej[4].

Odpusty[edytuj | edytuj kod]

Na dwa odpusty Matki Bożej: Szkaplerznej (pierwsza niedziela po 16 lipca) i Siewnej (pierwsza niedziela po 8 września) przybywa wiele tysięcy wiernych. Sanktuarium w miesiącach letnich przyjmuje wiele grup oazowych i rekolekcyjnych. Sianowscy parafianie co środę przybywają na nowennę ku czci Matki Boskiej Sianowskiej. Pośród modlitw oraz śpiewów przed Najświętszym Sakramentem i odsłoniętym obliczem Najświętszej Matki, odczytywane są liczne prośby[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Cudowna figurka – Sanktuarium Sianowo. sanktuarium-sianowo.pl. [dostęp 2018-02-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-03)]. (pol.).
  2. Sianowo. Konkurs kompozytorski na intradę Królowej Kaszub [online], Kartuzy.info, 8 marca 2016 [dostęp 2020-08-10].
  3. Redakcja, Intrada Królowej Kaszub – Szczepan Magier z Sopotu autorem zwycięskiej kompozycji konkursowej [online], Kartuzy Nasze Miasto, 22 lipca 2016 [dostęp 2020-08-10] (pol.).
  4. Intrada Krolowej Kaszub Sianowo – NaszeMiasto.pl [online], zukowo.naszemiasto.pl [dostęp 2020-08-10] (pol.).