Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie
Sanktuarium
Państwo  Polska
Miejscowość Sianowo
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Położenie na mapie gminy Kartuzy
Mapa konturowa gminy Kartuzy, u góry znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie”
Położenie na mapie powiatu kartuskiego
Mapa konturowa powiatu kartuskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie”
Ziemia54°23′16,71″N 18°05′23,77″E/54,387975 18,089936
Kościół
Matka Boska Sianowska

Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowiesanktuarium maryjne położone w Sianowie, w północnej części Szwajcarii Kaszubskiej, 9 km na północny zachód od Kartuz.

Obiektem kultu jest Maryja z Dzieciątkiem w postaci niewielkiej gotyckiej figurki, wykonanej z drewna lipowego, która od średniowiecza przyjmuje hołd od ludu kaszubskiego. Legenda mówi, że znaleziono ją otoczoną niebiańskim blaskiem w paprociowym krzaku. Zaniesiono ją do kaplicy krzyżackiej w Mirachowie, jednak trzykrotnie wracała w cudowny sposób do Sianowa, gdzie odczytano to za znak Boży i pobudowano jej świątynię. Źródła mówią o wielu cudach i łaskach otrzymanych na tym miejscu. Sama figurka dwukrotnie cudownie ocalała z pożarów sianowskiej świątyni. W milenijnym roku 1966, mocą dekretu papieża Pawła VI, Pani Sianowska została ukoronowana papieskimi koronami. Aktu tego dokonał ówczesny biskup chełmiński Kazimierz Józef Kowalski w obecności licznie zgromadzonych biskupów, kapłanów i wiernych.

Maryja Sianowska jest patronką szczególnie młodzieży przedślubnej. Co roku przybywają tu absolwenci szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z całych Kaszub. Na dwa odpusty Matki Bożej Szkaplerznej i Siewnej przybywa wielu wiernych i ponieważ ryglowy kościółek nie mieścił coraz liczniejszych pielgrzymów, na pobliskich błoniach kościelnych pobudowano kaplicę, architektonicznie nawiązującą do kościoła.

Sanktuarium w miesiącach letnich przyjmuje wiele grup oazowych i rekolekcyjnych. Sianowscy parafianie co środę przybywają na uroczystą nowennę ku czci Matki Boskiej Sianowskiej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Belgrau Józef, Wśród dolin i wzgórz, Sianowo - dzieje parafii i sanktuarium, Kraków 2003
  • Fankidejski Jakub, ks., Obrazy cudowne i miejsca w dzisiejszej Dyecezji Chełmińskiej, Pelplin 1880.