Matka Boża z Candelarii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Matka Boża z Candelarii
Ilustracja
Sanktuarium

Bazylika Matki Bożej w Candelarii

Patronka

Wysp Kanaryjskich

Technika wykonania

rzeźba w drewnie

Matka Boża z Candelarii (zwana też La Morenita, co w języku hiszpańskim znaczy czarna) – drewniana figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem znajdująca się w Bazylice i Królewskim Sanktuarium Maryjnym Matki Bożej Gromnicznej w mieście Candelaria (Teneryfa, Hiszpania)[1].

Według legendy figurka Matki Boskiej (Czarna Madonna, Matka Boża Gromniczna[2]) została znaleziona w morzu przez Guanczów jeszcze przed przybyciem Hiszpanów w 1390[1]. Figurka była przez nich przechowywana w grocie, a potem trafiła do pierwszej zbudowanej przez zakonników hiszpańskich kaplicy. W roku 1826, podczas niezwykle silnego huraganu, fale morza dosięgnęły jej i porwały z kaplicy. Kopię Czarnej Madonny, wykonał Ferdynand Estevaz, umieszczono ją w jednym z ołtarzy okazałego sanktuarium. W 1959 roku zbudowano obecną bazylikę[1].

12 grudnia 1867 papież Pius VII ogłosił Matkę Bożą z Candelarii Patronką Wysp Kanaryjskich[1]. Matka Boża z Candelarii jest najważniejszym symbolem religijnym Wysp Kanaryjskich, podobnie jak Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w Polsce.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Historia de la Virgen de Candelaria
  2. M.M. Tyrowicz, Matka Boża Gromniczna, zywawiara.pl [dostęp 2022-02-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]