Maulana Showkat Ahmad Shah

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maulana Showkat Ahmad Shah
Data urodzenia 1955
Data i miejsce śmierci 8 kwietnia 2011
Śrinagar
przywódca gminy wyznaniowej Jamiat-e-Ahle Hadith ze stanu Dżammu i Kaszmiru
Okres sprawowania do 8 kwietnia 2011
Wyznanie Wahhabizm

Maulana Showkat Ahmad Shah, urdu: مولانا شوکت احمد شاہ, Maulana Śaukat Ahmad Śah; (ur. w 1955 − zm. 8 kwietnia 2011) – muzułmański duchowny, przywódca wahhabistycznej gminy wyznaniowej Jamiat-e-Ahle Hadith ze stanu Dżammu i Kaszmir.

W początkowym okresie swojej działalności Maulana Showkat Ahmad Shah uchodził za zwolennika separacji Kaszmiru i był stronnikiem Yasina Malika z Frontu Wyzwolenia Dżammu i Kaszmiru[1]. Później radykalnie zmienił nastawienie do tej kwestii. Zaangażował się w działalność społeczną, stając na czele gminy wyznaniowej Jamiat-e-Ahle Hadith, która m.in. prowadzi około 600 meczetów i szkół religijnych. Stał się wówczas obiektem ataków ze strony niektórych antyindyjskich ugrupowań (w 2008 roku w jego dom rzucono granat)[1]. Prowadził aktywną działalność społeczną, m.in. na rzecz rozwoju edukacji, w tym także współpracując z rządem indyjskim w celu utworzenia uniwersytetu. Przez fundamentalistów był uznawany za wroga także z powodu występowania przeciw podziałom i ortodoksyjnym odłamom islamu[2].

Dnia 8 kwietnia 2011 roku Maulana Showkat Ahmad Shah zginął w zamachu bombowym przed meczetem w Śrinagarze[3]. Jego pogrzeb przerodził się w manifestację lokalnych wyznawców islamu[4]. W całym stanie odbył się strajk generalny[1].

Maulana Shah to drugi przywódca gminy Jamiat-e-Ahle Hadith zamordowany na przełomie XX i XXI wieku. Prof. Muhammad Ramzan, jego poprzednik, zginął w 1991 roku. Saleem Javed, imam meczetu, w którym Maulana Shah zamierzał prowadzić modły, został również zamordowany kilka lat temu[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]