Maureska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maureska, Peter Flötner (ok. 1490-1546)

Maureska, moreskaornament dwuwymiarowy, składający się z przeplatającej się, silnie przestylizowanej wici roślinnej, wypełniającej całą płaszczyznę.

Charakteryzuje się delikatną, płynną linią. Zazwyczaj tworzy układy symetryczne (np. w kole, kwadracie). Wici roślinne zastosowane w mauresce zazwyczaj nie mają początku ani końca, przenikają się wzajemnie tworząc układ zamknięty. W odróżnieniu od arabeski nie pojawiają się nigdy motywy antropomorficzne i zoomorficzne[1]. Czasem uzupełniany był kaligraficznymi napisami[2].

Stosowany był rzemiośle artystycznym – w intarsji, emaliach, wyrobach z metalu, w ceramice, w dekoracjach wykonanych w technice pietra dura[1]. Taki ornament występował także w damaskinażu, hafcie[3], w zdobieniu opraw książek[1].

Ornament wykształcił się w X i XI wieku[1] w sztuce islamu, na terenie Mauretanii[2] na bazie tradycji hellenistycznych. Najprawdopodobniej za pośrednictwem Wenecji lub Hiszpanii został przeniesiony do Europy i rozpowszechnił się w epoce renesansu[1]. Maureskę stosowano do XVII wieku, a w zdobieniu opraw książek do XVIII wieku włącznie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Sztuka świata. T. 18. Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 2013, ISBN 978-83-213-4726-4.
  2. a b Zwolińska Krystyna, Malicki Zasław: Mały słownik terminów plastycznych. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1974
  3. Kubalska-Sulkiewicz Krystyna, Bielska-Łach Monika, Manteuffel-Szarota Anna: Słownik terminologiczny sztuk pięknych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Meyer P., Historia sztuki europejskiej, Warszawa 1973, s. 84-86.
  • Słownik terminologiczny sztuk pięknych, Warszawa 2006, ISBN 83-01-12365-6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]