Maurycy Axer
Axer podczas procesu Gorgonowej (1933) | |
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci |
1942 |
Zawód, zajęcie |
Maurycy Axer, do 1921 Moritz Joachim Axer (ur. 4 czerwca 1886 w Przemyślu, zm. w 1942 prawdopodobnie w obozie zagłady w Bełżcu) – polski adwokat i działacz społeczny pochodzenia żydowskiego.
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Syn adiunkta urzędu podatkowego Abrahama Leona Axera i Fanny Grün. W 1904 uzyskał świadectwo dojrzałości, na następnie studiował prawo we Wszechnicy Lwowskiej i na Uniwersytecie Lwowskim[1]. W latach 1914–1916 służył w armii austriackiej w 4 baterii 10 pułku haubic polowych. 20 lutego 1916 w Wiedniu poślubił Ernestynę Fryderykę Schuster, w sierpniu tego samego roku został przydzielony do żandarmerii polowej i skierowany na front albański, gdzie przebywał dziewięć miesięcy. 1 stycznia 1917 urodził się jego pierworodny syn Erwin, przyszły wybitny reżyser. Po powrocie z Albanii został skierowany do 6 baterii miotaczy min 25 pułku kanonów, następnie do grupy uzupełnień artylerii polowej, a następnie do 2 baterii 124 pułku artylerii polowej. Do rezerwy przeszedł w stopniu porucznika. Od listopada 1919 mieszkał z rodziną we Lwowie, gdzie prowadził własną kancelarię adwokacką. Jako adwokat specjalizował się w sprawach karnych, był uczestnikiem m.in. procesów „świętojurskiego” (1922), Naftalego Botwina (1925) i Rity Gorgonowej (1932)[2]. Uznawany był za najznakomitszego mówcę lwowskiej palestry, co przyniosło mu określenie „lwowskiego Cicero”[2]. Członek komisji Inicjatywnej Wydziału Izby Adwokackiej oraz komitetu założycielskiego i redakcji lwowskiego czasopisma „Głos Prawa”[3]. Po zajęciu miasta we wrześniu 1939 przez Armię Czerwoną pracował jako administrator w Państwowym Polskim Teatrze Dramatycznym, a po wkroczeniu Niemców w czerwcu 1941 krótko był pracownikiem wydziału mieszkaniowego Judenratu, a następnie warsztatów samochodowych. Aresztowany 1 września 1942, po kilkunastodniowym przetrzymywaniu w więzieniu na ul. Łąckiego został wywieziony do obozu zagłady w Bełżcu. Pochowany symbolicznie na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie (kwatera A-2-37).
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Zenon Andrzejewski: Axer Maurycy. W: Przemyski Słownik Biograficzny. T. 3. Przemyśl: Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu, Archiwum Państwowe w Przemyślu, 2016, s. 24.
- ↑ a b Zenon Andrzejewski: Axer Maurycy. W: Przemyski Słownik Biograficzny. T. 3. Przemyśl: Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu, Archiwum Państwowe w Przemyślu, 2016, s. 25.
- ↑ Zenon Andrzejewski: Axer Maurycy. W: Przemyski Słownik Biograficzny. T. 3. Przemyśl: Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu, Archiwum Państwowe w Przemyślu, 2016, s. 25-26.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Zenon Andrzejewski: Axer Maurycy. W: Przemyski Słownik Biograficzny. T. 3. Przemyśl: Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu, Archiwum Państwowe w Przemyślu, 2016, s. 24-27.
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Biogram
- Biogram na stronie palestra.pl
- Maurycy Axer. Tragiczny los najsłynniejszego adwokata międzywojennego. dzieje.pl (alternatywna wersja śmierci M. Axera wg red. Jacka Szwica)
- Absolwenci i studenci Uniwersytetu Franciszkańskiego we Lwowie
- Polacy – żołnierze Cesarskiej i Królewskiej Armii w I wojnie światowej
- Adwokaci II Rzeczypospolitej
- Ludzie związani ze Lwowem
- Polacy pochodzenia żydowskiego
- Więźniowie i ofiary obozu zagłady w Bełżcu
- Polscy Żydzi zamordowani podczas Zagłady
- Pochowani na Powązkach-Cmentarzu Wojskowym w Warszawie - grób symboliczny
- Ludzie urodzeni w Przemyślu
- Urodzeni w 1886
- Zmarli w 1942