Maximilianeum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maximilianeum
Ilustracja
Fasada budynku od strony mostu (Maximiliansbrücke) na Izarze
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Bawaria
Miejscowość Monachium
Adres Max-Planck-Straße 1
Styl architektoniczny neorenesans, neogotyk
Architekt Friedrich Bürklein
Rozpoczęcie budowy 1857
Ukończenie budowy 1874
Położenie na mapie Monachium
Mapa lokalizacyjna Monachium
Maximilianeum
Maximilianeum
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Maximilianeum
Maximilianeum
Położenie na mapie Bawarii
Mapa lokalizacyjna Bawarii
Maximilianeum
Maximilianeum
Ziemia48°08′11″N 11°35′39″E/48,136389 11,594167
Strona internetowa

Maximilianeum – budynek w Monachium, zbudowany w II poł. XIX w. na zlecenie króla Bawarii Maksymiliana II jako uczelnia dla utalentowanych studentów. W 1949 został siedzibą Landtagu Bawarii (do 1999 był także siedzibą Senatu Bawarii).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek Maximilianeum znajduje się w dzielnicy Au-Haidhausen. Wznosi się na obmurowanym zboczu terasy izarskiej. Zaprojektował go berliński architekt Friedrich Bürklein; po jego śmierci budowę dokończył Gottfried Semper. Fundator budynku, król Maksymilian II, przeznaczył go na siedzibę swojej fundacji wspomagającej kształcenie przyszłych urzędników państwowych i na szkołę paziów dworskich. Prace budowlane trwały 17 lat, a na ich opóźnienie wpłynęło podmywanie brzegów Izary.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budynek Maximilianeum to monumentalny gmach, stanowiący niezbyt udane połączenie elementów neogotyku i włoskiego renesansu. Punktem centralnym jego lekko wklęsłej fasady jest wysoki, trzykondygnacyjny ryzalit zwieńczony figurą anioła. Niższe kondygnacje obu skrzydeł budowli mają galerie. Fasada w kolorze terakoty jest udekorowana popiersiami i posągami. Nad zaokrąglonymi oknami górnej kondygnacji ryzalitu znajdują się wnęki wypełnione kolorowymi mozaikami. Wnętrze budowli wypełniają historyzujące malowidła o treści alegorycznej pędzla Wilhelma von Kaulbacha i Friedricha Kaulbacha.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]