Meczet Dżazzara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Meczet Dżazzara
Meczet Dżazzara
Meczet Dżazzara
Państwo  Izrael
Miejscowość Akka
Wyznanie Islam
Historia
Data budowy 1781
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Meczet Dżazzara
Meczet Dżazzara
Ziemia32°55′21,74″N 35°04′13,13″E/32,922706 35,070314

Meczet Dżazzara (arab. مسجد الجزار, Masdżid al-Dżazzar) – największy meczet na Starym Mieście Akki, na północy Izraela. Poza Jerozolimą jest to największy meczet w Izraelu.

Historia[edytuj kod]

Meczet Dżazzara
Wejście na dziedziniec meczetu Dżazzara
Przed wejściem na dziedziniec
Fontanna na dziedzińcu
Arkadowy ganek przed wejściem do meczetu
Arkadowy ganek przed wejściem do meczetu
Wnętrze meczetu
Widok na meczet
Widok na meczet

Meczet Dżazzara został wybudowany w 1781 roku przez Dżazzara Paszę, który zasłynął z realizacji licznych projektów budowlanych na Starym Mieście Akki. Wzniesiono go na ruinach kościoła św. Krzyża z czasów krzyżowców[1]. Meczet znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie cytadeli i starego saraya. Pierwotnie posiadał on srebrno-białą kopułę, i z tego powodu był nazywany Masdżid al-Anwar (pol. Wielkiego Światła). Później kopułę przemalowano na zieloną, ale wcześniej błyszczała z wielkiej odległości i dominowała panoramę całej Akki[2].

Architektura[edytuj kod]

Meczet wybudowano w klasycznym stylu osmańskim, w którym widoczne są wpływy stylu bizantyjskiego i perskiego. Jest to pojedynczy budynek otoczony arkadowym dziedzińcem. Po jego północno zachodniej stronie wznosi się smukły, strzelisty minaret, na którego szczyt prowadzą schody o 124 stopniach. W letnie upalne dni dziedziniec służy wiernym do modlitwy. Znajduje się na nim fontanna używana do rytualnego obmywania twarzy, szyi, rąk i stóp przed modlitwą. Meczet jest przykryty zieloną kopułą. Budynek wzniesiono z bogato zdobionego marmuru. Wnętrze jest nieregularnym czworobokiem. Wewnątrz po prawej i lewej stronie znajdują się galerie dla kobiet. Centralne środkowe miejsce przeznaczone jest dla mężczyzn[3].

Po prawej stronie znajduje się niewielkie mauzoleum i cmentarz, na którym pochowano Dżazzara Paszę i jego następcę Sulejmana Paszę, z ich rodzinami.

Nabożeństwa[edytuj kod]

Meczet jest czynny i służy miejscowej ludności muzułmańskiej do regularnych modlitw (pięć razy dziennie). Podczas modlitw nie wolno zwiedzać meczetu i należy poczekać na ich zakończenie (około 20 minut).

Przypisy

  1. Al-Jazzar Mosque (ang.). W: The Old Acre Development Company Ltd. [on-line]. [dostęp 2013-01-10].
  2. Jezza Pasha Mosque (ang.). W: Frommers's [on-line]. [dostęp 2013-01-10].
  3. Jami' al-Jazzar (ang.). W: ArchNet [on-line]. [dostęp 2013-01-10].

Bibliografia[edytuj kod]

  • Bernhard Dichter: Akko-Sites from the Turkish Period. Hajfa: University of Haifa, 2000, s. 108-117.
  • Andrew Petersen: A Gazetteer of Buildings in Muslim Palestine: Part 1. Oxford: Oxford University Press, 2001, s. 73-76.

Linki zewnętrzne[edytuj kod]