Meczet i medresa Alego ibn Jusufa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Meczet i medresa Alego ibn Jusufa w Marrakeszu
ilustracja
Państwo  Maroko
Miejscowość Marrakesz
Wyznanie islam
Rodzaj meczet
Historia
Data budowy I poł. XII w.
Położenie na mapie Maroka
Mapa lokalizacyjna Maroka
Meczet i medresa Alego ibn Jusufa w Marrakeszu
Meczet i medresa Alego ibn Jusufa w Marrakeszu
Ziemia31°37′55,2″N 7°59′09,6″W/31,632000 -7,986000

Meczet i medresa Alego ibn Jusufa – największy z meczetów w obrębie medyny Marrakeszu i zarazem najstarsza ze wszystkich zachowanych budowli tego typu w tym mieście.

Został wzniesiony w I poł. XII w. dzięki mecenatowi sułtana almorawidzkiego, którego imię nosi. W XIX w. przebudowano go w stylu merynidzkim. Pierwotnie gmach był niemal dwa razy większy niż obecnie. Podczas walk pomiędzy Almohadami i Almorawidami doznał poważnych uszkodzeń. Później został odrestaurowany przez Almohadów, a następnie przez Saadytów. Meczet jest zamknięty dla niemuzułmanów.

Wewnętrzny dziedziniec medresy

Bezpośrednio przy meczecie Alego ibn Jusufa wznosi się medresa o tej samej nazwie – piękny, emanujący spokojem i modlitewnym skupieniem budynek zdobiony sztukateriami. Jest to największa szkoła teologiczna w Maghrebie, zbudowana przez Saadytów w 1565 r. (odnowiona w znacznym stopniu w latach 60. XX w.). Aby tu dotrzeć, kierując się na wschód od kubby Ba’adijjin, trzeba przejść w lewo, dookoła murów meczetu, aż do wejścia do medresy po prawej stronie