Melodyjny hardcore

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Melodyjny Hardcore - [ang. melodic hardcore] podgatunek hardcore punka, charakteryzujący się mniejszą agresywnością oraz, jak sama nazwa na to wskazuje, bardziej melodyjny. Dzięki tym cechom melodyjny hardcore swoim brzmieniem przypomina nieco pop punk. Istnieje również podobieństwo z innym podgatunkiem hardcore - Youth crew.

Historia[edytuj]

Melodyjny hardcore pojawił się na początku lat osiemdziesiątych. Gatunek wyłonił się na początku ze sceny hardcore w Los Angeles za sprawą The Descendents i Bad Religion a następnie w kilku innych miejscach na terenie USA - Waszyngtonie (Dag Nasty) oraz nieco później w Nowym Jorku (Gorilla Biscuits, Youth of Today). Względną popularność melodyjny hardcore zyskał jednak dopiero w latach dziewięćdziesiątych za sprawą zespołów z New Jersey - Turning Point i Lifetime. Spośród współczesnych wykonawców najbardziej rozpoznawalne jest Rise Against z Chicago.

Wpływy[edytuj]

Klasyczne brzmienie melodic hardcore reprezentuje zaledwie część niezbyt dużego grona wykonawców. Pozostali tworzą muzykę zawierającą wpływy post hardcore'u, youth crew, czy też klasycznego punk rocka.

Wykaz ważniejszych zespołów[edytuj]