Pop punk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pop punk – styl muzyczny, wywodzący się z punk rocka. Charakteryzuje się tym, że jest pozbawiony punkowej agresji, jest o wiele bardziej melodyjny, ułagodzony, pozbawiony tekstów godzących w politykę rządu i subkultury.

Mianem pop punk przyjęło się określać połączenie punk rocka reprezentowane przez punkowe grupy z późnych lat 70. oraz 80. XX wieku, które zaczęły stopniowo mieszać muzykę punk z popularnym wówczas stylem bubblegum pop oraz rockiem z lat 50. i 60. Te właśnie gatunki oraz wpływy muzyczne przez od nich płynące, stały się główną inspiracją i prekursorem dla gatunku pop punk. Jednym z pierwszych zespołów poppunkowych był zespół The Offspring z albumem Smash wydanym w roku 1994 (który uznaje się za moment wejścia tej muzyki do mainstreamu). W latach 1992-1997 za sprawą tych i innych powstających wówczas zespołów stał się powszechnie znaczącym stylem muzycznym w amerykańskiej scenie modern rock. Druga fala pop punku to lata 1997-2000 z takimi zespołami jak Good Charlotte, czy Simple Plan oraz wieloma innymi wyznaczyła kolejne drogi w rozwoju popularności pop punku na całym świecie. W Polsce obecnie pop punk nie jest tak popularny jak w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie poppunkowe zespoły, jak Blink-182, Fall Out Boy, A Day To Remember, Good Charlotte, Simple Plan, Green Day (Od Albumu Warning),Yellowcard, New Found Glory, Topsy Turvy's, Panic! at the Disco czy Bowling for Soup, którzy z utworem Girl All the Bad Guys Want dostali nominacje do Nagrody Grammy za najlepszy performance, zyskały sobie dużą popularność i gdzie obecnie pop punk, zaliczany jest do dominujących rockowych trendów muzycznych (ang. mainstream music).

Powiązane gatunki muzyczne[edytuj]

Często zespoły poppunkowe czerpią i mieszają wpływy z podobnymi, powiązanymi bardziej lub mniej z pop punkiem stylów i podstylów muzycznych, takich jak cały modern rock, a także: skate punk, melodic, emo, post punk, indie rock, screamo, garage punk, punk revival, christian punk, power pop, college rock, dance-punk, frat rock, melodic hardcore, indie pop, mod revival, surf rock, queercore, cuddlecore, new wave i inne, przy czym niektóre z nich, stały się dosyć popularną subkulturą oraz filozofią życiową wielu ludzi. Obecnie pop punk ewoluuje, obserwując nurt tej muzyki można dostrzec, iż wykonawcy muzycznie idą w stronę bardziej emocjonalnego przekazu, zachowując jednak dalej charakterystyczną dla tego gatunku melodyjność oraz manierę. Powstają nowe, bardziej zmodyfikowane gatunki muzyczne powiązane z pop punkiem, często ze sobą pomieszane.