Metan ze złóż węgla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Metan ze złóż węgla zwany także metanem kopalnianym jest formą gazu ziemnego pochodzącego z pokładów węgla[1]. W ostatnich latach stał się on ważnym źródłem energii w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i innych krajach.

Metan ten jest nazywany "słodkim gazem" ze względu na brak siarkowodoru. Obecność tego gazu jest powszechnie znana ze względu na jego pojawianie się w podziemnym górnictwie węglowym, gdzie stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Złoża metanu kopalnianego różnią się od typowych złóż w piaskowcu i innych złóż konwencjonalnych ponieważ metan jest gromadzony w węglu w efekcie procesu zwanego adsorpcją.

Z 250 mld geologicznych zasobów tego gazu ok. 95 mld to zasoby, które potencjalnie nadają się do eksploatacji[2].

Kompania Węglowa oraz japońska firma Chugoku Electric Power Co. zrealizowały projekt "Utylizacja metanu z kopalń i generowanie jednostek ERU" wykorzystania metanu ze złóż węgla do celów energetycznych finansowany poprzez tworzenie jednostek redukcji emisji gazów cieplarnianych w ramach Protokołu z Kioto[3]. W 2013 roku w kopalni Brzeszcze w Małopolsce (najbardziej metanowej polskiej kopalni) także powstała stacja odmetanowania[4].

W kopalni Mysłowice-Wesoła w 2013 roku rozpoczęto realizację projektu tzw. przedeksploatacyjnego odmetanowania pokładów węgla przygotowany przez śląski oddział Państwowego Instytutu Geologicznego, którego celem jest usunięcie metanu zanim rozpocznie się ekspolatacja złóż, co zwiększa ich późniejszą eksploatację[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]