Przejdź do zawartości

Metoda kręgów naprawczych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Metoda kręgów naprawczych (także: Kręgi naprawcze) – metoda rozwiązywania konfliktów w grupach facylitatorskich, której autorem był Dominic Barter, łącząca ideę sprawiedliwości naprawczej z modelem komunikacji Porozumienie Bez Przemocy[1][2].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Metoda powstała w Stanach Zjednoczonych w latach 90. XX wieku[3] i slumsach brazylijskiego Rio de Janeiro jako proces szukania sposobów reakcji na przestępstwa, konflikty i łamanie zasad społecznych przy jednoczesnym odejściu od dynamiki karania i strachu[4]. W Brazylii dzięki wprowadzeniu metody w niektórych slumsach przestępczość spadła prawie o połowę[2]. W Polsce kręgi naprawcze zaczęto stosować w początku 2010[2].

Charakter

[edytuj | edytuj kod]

Metoda ta obejmuje całe lokalne społeczności i polega na wysłuchaniu oraz wzięciu pod uwagę stanowisk wszystkich ich członków, których dotyczy przedmiot konfliktu zarówno w sensie bezpośrednim, jak i pośrednim. Opiera się na zorganizowaniu serii spotkań o charakterze naprawczym i dobrowolnym udziale uczestników, które są prowadzone przez facylitatora. Wzajemnemu zrozumieniu sprzyja możliwość wypowiedzenia się przez każdego i obowiązek wysłuchania wszystkich uczestników spotkań. Powyższe sprzyja też konstruktywnemu podejściu do przedmiotu sporu i uruchomieniu aktywności własnej poszczególnych jednostek. Owocem pracy kręgu jest wspólne rozwiązanie problemu lub określenie stopnia zadośćuczynienia akceptowanego przez wszystkich zainteresowanych, co trwa niejednokrotnie bardzo długo i może przybierać nietypowe formy, wynik jest jednak do przyjęcia dla wszystkich[3] i charakteryzuje się wysokim zrozumieniem oraz trwałością[2]. Ze względu na przebieg i charakter metoda szczególnie nadaje się do wdrażania w środowiskach szkolnych[1].

W metodzie używa się określeń: „autor czynu” i „odbiorca czynu” w miejsce takich pojęć jak agresor, sprawca, ofiara czy poszkodowany, co ma na celu uniknięcie stygmatyzacji i związanych z nią stereotypowych oczekiwań: ukarania sprawcy i zadośćuczynienia ofierze[3].

Proces dzieli się na trzy etapy:

  • krąg otwierający, mający na celu przygotowanie uczestników i facylitatora oraz wprowadzenie ich w temat,
  • krąg wspólny będący zasadniczym spotkaniem wszystkich zainteresowanych sprawą,
  • krąg zamykający (ewaluacja), podsumowujący wyniki procesu i efekty realizacji zadań[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Kręgi Naprawcze. Fundacja Gdańska Strefa Porozumienia bez Przemocy. [dostęp 2017-08-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-29)].
  2. a b c d Piotr Pniewski, Aleksandra Bagińska. Rola facylitatora w metodzie Kręgów Naprawczych Dominica Bartera. „Mediator”. 65 (2), s. 4–6, 2013. Polskie Centrum Mediacji, Warszawa. ISSN 1508-6410. 
  3. a b c Teresa Grąziewicz-Jóźwik: Rozwiązywanie konfliktów w szkole i w rodzinie metodą Kręgów naprawczych. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 12 w Warszawie. [dostęp 2017-08-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-26)].
  4. Czym jest metoda Kręgów Naprawczych?. Fundacja Świadomego Rozwoju. [dostęp 2017-08-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-29)].