Międzynarodowe Spotkania Kapel Ludowych w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Międzynarodowe Spotkania Kapel Ludowych w Toruniu
Lata aktywności

od 1980

Data

czerwiec

Miejsce

Toruń

Strona internetowa

Międzynarodowe Spotkania Kapel Ludowych w Toruniu – festiwal muzyczny i etnograficzny, jedna z najstarszych imprez folklorystycznych w Polsce. Odbywa się od 1980 roku w Toruniu. Jest przeglądem twórczości ludowej regionu kujawsko-pomorskiego, ale też twórczości z całej Polski, Europy i świata.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Celem festiwalu jest przybliżenie mieszkańcom regionu i Torunia bogatej sztuki ludowej i folkloru innych społeczności i krajów. Odbywa się w atrakcyjnej scenerii kilkudziesięciu zabytkowych zabudowań wiejskich w skansenie w Muzeum Etnograficznym[1][2].

Festiwal odbywa się corocznie, na początku okresu wakacyjnego, w czerwcu. Organizatorem jest Muzeum Etnograficzne w Toruniu[3].

Główną cechą festiwalu jest nacisk nie na zwycięstwo w konkursie, ale zabawa, taniec, muzyka. Usłyszeć można brzmienie oryginalnych instrumentów ludowych – harmonii pedałowej, burczybasu, diabelskich skrzypiec, cymbałów, rogów pasterskich. Uczestnicy imprezy mogą poznać pieśni japońskie, serbskie, janczarskie kapele z Turcji, zobaczyć dagestański taniec na linie, hiszpański taniec z kastanietami, węgierski czardasz, serbskie koło. Na festiwalu znaleźć się muszą tańce polskie, ze zbójnickim, czy kujawiakiem na czele[4].

Zasadą festiwalu jest zapraszanie zespołów z oryginalnymi instrumentami, a zawsze towarzyszą im także śpiewacy i tancerze. Dzięki temu widzowie mogą podziwiać niestylizowany, tradycyjny sposób wykonywania muzyki ludowej.

W 2010 roku myślą przewodnią imprezy jest twórczość Fryderyka Chopina oraz jego nawiązania do muzyki ludowej[5].

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Przez 30 lat na scenie amfiteatru i w skansenie Muzeum Etnograficznego wystąpiło ponad 250 zespołów, w tym ponad połowa to zagraniczne – 117 grup zagranicznych z 27 krajów.

Przez 50 lat całe Muzeum Etnograficzne w Toruniu odwiedziło ok. 3,5 miliona osób.

Wszystkie kapele ubiegają się o nagrody publiczności dla najsympatyczniejszych. Dla publiczności przygotowywane są liczne dodatkowe atrakcje: kurs gry na liściu i źdźbłach trawy, skoki przez ciupagę czy wspinaczka na słup.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]