Międzynarodowy Dzień Astrologii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Międzynarodowy Dzień Astrologii
Dzień 20 lub 21 marca
Typ święta międzynarodowe
Inne nazwy Światowy Dzień Astrologii

Międzynarodowy Dzień Astrologii (ang. International Astrology Day, IAD) – święto astrologii, która w wyniku postępującej ewolucji nauki została odłączona od astronomii[1], lecz od niepamiętnych czasów aż do końca XVII wieku odgrywała znaczącą rolę w podejmowaniu decyzji i działań ludzi bez względu na ich przynależność klasową czy zajmowaną pozycję społeczną[2]. Jest obchodzone w dniu równonocy marcowej[a], zazwyczaj 20 lub 21 marca (czasami 19 marca)[3], ustanowione w 1993 roku przez amerykańskie stowarzyszenie Association for Astrological Networking (AFAN), zrzeszające astrologów z całego świata.

Pierwowzorem były astrologiczne weekendy Astrology Awareness Weekends, które AFAN sponsorował kilka lat wcześniej. Celem nowego święta było rozszerzenie możliwości współpracy między entuzjastami astrologii a mediami i zebranie funduszy dla lokalnych grup oraz AFAN. Stowarzyszenie zapewnia źródła finansowania dla różnych „projektów astrologicznych” (granty i stypendia)[b][4].

Wyznaczony dzień obchodów związany jest z wejściem Słońca w znak Barana, co w astrologii jest uważane za początek nowego roku astrologicznego.

Święto obchodzą zarówno astrolodzy, jak i miłośnicy astrologii. W wielu krajach odbywają się w tym czasie spotkania, imprezy i wykłady z dziedziny astrologii, które koordynuje stowarzyszenie. W Polsce obchody organizuje Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne[5][6].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W tym czasie na półkuli północnej jest równonoc wiosenna a na półkuli południowejrównonoc jesienna.
  2. Pojęcia projekty astrologiczne, granty i stypendia, stosowane przez Stowarzyszenia Astrologiczne, nie mają związku z analogicznymi pojęciami, stosowanymi w środowisku naukowym, np. z projektami badawczymi finansowanymi w ramach grantów byłego Komitetu Badań Naukowych (obecnie Rada Nauki przy MNiSzW). Badania astrologiczne nie są badaniami naukowymi. W środowisku naukowym astrologia bywa nazywana „szkodliwym zabobonem” (zob. Astrologia > Krytyka).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stockholm University Department of Astronomy Astronomy contra Astrology from a Scientific Point of View (ang.) [dostęp 2013-02-28]
  2. Staff. Science. Universiteit Utrecht Robert H. van Gent Isaac Newton and Astrology – Witness for the Defence or for the Prosecution? (ang.) [dostęp 2013-02-28]
  3. Международный день астрологии (ros.). www.calend.ru. [dostęp 2013-02-24].
  4. About AFAN (ang.). Oficjalna strona. [dostęp 2013-02-24].
  5. Światowy Dzień Astrologii – warsztat PSA. Astroportal.pl, 2012-03-21. [dostęp 2013-02-24].
  6. Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne (pol.). W: Strona internetowa PSA > O nas [on-line]. polskaastrologia.pl. [dostęp 2013-02-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]