Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich
Dzień

11 grudnia

Państwa

 ONZ

Typ święta

międzynarodowe

Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich (ang. International Mountain Day) – święto obchodzone corocznie 11 grudnia ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku na zakończenie Międzynarodowego Roku Terenów Górskich nad obchodami którego patronat objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Pierwsze obchody, koordynowane przez FAO, odbyły się w 2003 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rezolucją 53/24 z 10 listopada 1998, Zgromadzenie ogłosiło 2002 rok Międzynarodowym Rokiem Terenów Górskich, aby pomóc w eliminacji i zwalczaniu zjawiska ubóstwa pośród mieszkańców tych terenów, powstałego w wyniku niekorzystnych warunków naturalnych i konfliktów zbrojnych[a] narażających na straty ekosystem górski i jego zasoby.

Obchody Roku miały za zadanie promocję, ochronę i zagwarantowanie zrównoważonego rozwoju w tych regionach, zwiększenie świadomości społeczeństwa na świecie na temat istoty ekosystemów leśnych i ich znaczenia w dostarczaniu istotnych zasobów oraz usług (źródła wody, ochrona żywności) a także wsparcie finansowe inicjatywy.

Podkreślano również znaczenie promocji i ochrony dobytku kulturowego miejscowej społeczności zamieszkującej tereny górskie (rezolucja 55/189 z 20 grudnia 2000)[1].

Obchody[edytuj | edytuj kod]

Decyzja o ustanowieniu Międzynarodowego Dnia Terenów Górskich była następstwem sukcesu Roku i stworzenia międzynarodowego partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju na terenach górskich (ang. "Mountain Partnership", WSSD, Johannesburg, 2 września 2002)[2].

Celem obchodów jest zwrócenie uwagi m.in. na zwiększone koszty zaopatrzenia i usług na terenach górskich, koszty infrastruktury oraz transportu i energii. To również okazja do zwiększenia świadomości o ochronie i znaczeniu gór oraz lasów górskich dla ekologicznego świata i "zielonej gospodarki" z uwzględnieniem zmiany klimatu.

W ramach obchodów organizowane są także akcje promujące kulturę oraz produkty wywodzące się z terenów górskich[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W 1999 roku 23 na 27 głównych konfliktów zbrojnych świata toczyło się na terenach górskich, w 2002 ponad 800 milionów niedożywionych ludzi na świecie zamieszkiwało te obszary. (www.unic.un.org.pl)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Międzynarodowy Rok Terenów Górskich 2002. Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie (Archiwum wydarzeń). [dostęp 2011-12-10].
  2. International Mountain Day. FAO, 2011. [dostęp 2011-12-08]. (ang.).
  3. 11 grudnia - Międzynarodowym Dniem Ziem Górskich. www.e-gory.pl, 2008-12-11. [dostęp 2011-12-10].