Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cartagena de Indias

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cartagena de Indias
Festival Internacional de Cine de Cartagena de Indias
Ilustracja
Lata aktywności

Od 1960

Państwo

 Kolumbia

Miejscowość

Cartagena de Indias

Założyciel

Víctor Nieto

Tematyka

Kinematografia

Strona internetowa

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cartagena de Indias (hiszp.: Festival Internacional de Cine de Cartagena de Indias) - festiwal filmowy odbywający się corocznie w kolumbijskim mieście Cartagena de Indias. Festiwal odbywa się od 1960 roku, jest najstarszym tego typu wydarzeniem w Ameryce Łacińskiej. Specjalizuje się w kinie iberoamerykańskim[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowy festiwal filmowy w Cartagenie

Historia festiwali filmowych w Ameryce Łacińskiej sięga roku 1954, kiedy w Urugwaju odbył się pierwszy pokaz. Jednak to rok 1960 i miasto Cartagena uznaje się za narodziny festiwali filmowych w tej części świata[2]. W XX wieku Cartagena miała fundamentalne znaczenie dla rozwoju kolumbijskiego kina i kultury. Twórcą festiwalu był Victor Nieto. W 1959 roku wraz z grupą osób związanych z lokalnym światem kultury nawiązał kontakty z Międzynarodową Federacją Producentów Filmowych w celu zorganizowania w mieście festiwalu filmowego. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1960 roku w Cartageńskim teatrze[3]. Festiwal odbywa się co roku w lutym lub marcu[1].

Cine en los barrios[edytuj | edytuj kod]

Od lat dziewięćdziesiątych częścią festiwalu jest wydarzenie pod nazwą "Cine en los barrios". W ramach którego odbywają się projekcje filmów w przestrzeni publicznej miasta Cartagena i departamentu Bolívar. Filmy wyświetlane są w szpitalach, więzieniach, bibliotekach, szkołach oraz na ulicach w ubogich dzielnicach[4] [5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Festival Internacional de Cine de Cartagena: el más antiguo de América Latina. [dostęp 2021-06-14]. (hiszp.).
  2. Historia del cine colombiano El Festival Internacional de Cine de Cartagena de Indias: El festival más antiguo de Latinoamérica. cinema23.com. [dostęp 2021-06-14]. (hiszp.).
  3. Manuel Lozano: Víctor Nieto, Fundador. ficcifestival.com. [dostęp 2021-06-14]. (hiszp.).
  4. CINE EN LOS BARRIOS – FICCI 57. lurecartagena.com. [dostęp 2021-06-14]. (hiszp.).
  5. Escenarios en las noches de luna llena. [dostęp 2021-06-14]. (hiszp.).