Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
65. Festiwal Filmowy w Wenecji

Festiwal Filmowy w Wenecji (wł. Mostra Internazionale d'Arte Cinematografica di Venezia) – międzynarodowy festiwal filmowy w Wenecji, uchodzi za najstarszą imprezę filmową na świecie. Festiwal został założony w 1932 roku przez hrabiego Giuseppe Volpi di Misurata jako "Esposizione Internazionale d'Arte Cinematografica". Festiwal, wbrew pozorom nie odbywa się w Wenecji, tylko na wyspie Lido pod koniec sierpnia lub na początku września. Festiwal jest obecnie częścią Biennale w Wenecji.

Głównymi nagrodami festiwalu są Złoty Lew (Leone d'Oro), który otrzymuje najlepszy film oraz Puchar Volpi (Coppa Volpi) dla najlepszego aktora i aktorki.

Laureaci Złotego Lwa[edytuj]

 Osobny artykuł: Złoty Lew.

Złoty Lew to najważniejsza nagroda festiwalu dla najlepszego filmu.

Laureaci Srebrnego Lwa[edytuj]

 Osobny artykuł: Srebrny Lew.

Srebrny Lew to nieregularnie rozdawana nagroda dla filmu, który zajął drugie miejsce w konkursie do Złotego Lwa. Nagradzano nią także filmowe debiuty, filmy krótkometrażowe oraz najlepszą reżyserię.

Nagroda Specjalna Jury[edytuj]

Nagroda Specjalna Jury otrzymuje każdego roku jeden bądź dwa filmy.

Puchar Volpi[edytuj]

 Osobny artykuł: Puchar Volpi.

Pucharem Volpi nagradzani są aktorzy. Nagroda dla najlepszego aktora i aktorki istnieje od 1935 roku. W połowie lat 90. nagrody były przyznawane także najlepszym aktorom i aktorkom drugoplanowym. W 1993 roku nagrodę otrzymała cała obsada filmu Na skróty.

Złota Osella[edytuj]

 Osobny artykuł: Złota Osella.

Złotą Osellą nagradzani są reżyserzy, scenarzyści, montażyści, kompozytorzy oraz za wkład w rozwój technologii filmowej.

Linki zewnętrzne[edytuj]