Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji
Ilustracja
Venice Cinema Palace na wyspie Lido (2018)
Data

od 1932

Miejsce

Wenecja

Tematyka

festiwal filmowy

Wręczane nagrody

Złoty Lew

Strona internetowa

Festiwal Filmowy w Wenecji (wł. Mostra Internazionale d'Arte Cinematografica di Venezia) – międzynarodowy festiwal filmowy w Wenecji, uznawany za najstarszą imprezę filmową na świecie. Festiwal został utworzony w 1932 przez hrabiego Giuseppe Volpi di Misurata jako Esposizione Internazionale d'Arte Cinematografica. Festiwal nie odbywa się w Wenecji właściwej, lecz na wyspie Lido, na przełomie sierpnia i września. Festiwal jest obecnie częścią Biennale w Wenecji.

Głównymi nagrodami festiwalu są Złoty Lew (Leone d'Oro), który otrzymuje najlepszy film oraz Puchar Volpiego (Coppa Volpi) dla najlepszego aktora i aktorki.

Laureaci Złotego Lwa[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Złoty Lew.

Złoty Lew to najważniejsza nagroda festiwalu dla najlepszego filmu.

Laureaci Srebrnego Lwa[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Srebrny Lew.

Srebrny Lew to nieregularnie przyznawana nagroda dla najlepszego reżysera wybranego filmu z sekcji konkursowej. Dawniej nagradzano nią także najlepszy filmowy debiut, najlepszy film krótkometrażowy oraz najlepszy scenariusz.

Wielka Nagroda Jury[edytuj | edytuj kod]

Wielka Nagroda Jury to druga nagroda festiwalu. Nagradza się nią filmy, które według Jury zajęły drugie miejsce w Konkursie Głównym o Złotego Lwa. Laureaci otrzymują statuetkę Srebrnego Lwa.

Nagroda Specjalna Jury[edytuj | edytuj kod]

Nagroda Specjalna Jury to trzecia nagroda festiwalu. Laureaci tej nagrody otrzymują brązową statuetkę Lwa Weneckiego.

Puchar Volpiego[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Puchar Volpiego.

Pucharem Volpiego nagradzani są aktorzy. Nagroda dla najlepszego aktora i aktorki istnieje od 1935. W połowie lat 90. nagrody były przyznawane także najlepszym aktorom i aktorkom drugoplanowym. W 1993 nagrodę otrzymała cała obsada filmu Na skróty Roberta Altmana.

Złota Osella[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Złota Osella.

Złotą Osellą nagradzani są reżyserzy, scenarzyści, montażyści, kompozytorzy oraz za wkład w rozwój technologii filmowej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]