Michael Brehl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michael Brehl
Data i miejsce urodzenia 7 stycznia 1955
Toronto
Przełożony Generalny Zgromadzenia Redemptorystów
Okres sprawowania od 2009
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja Redemptoryści
Śluby zakonne 15 sierpnia 1976
Prezbiterat 15 marca 1980

Michael Brehl (ur. 7 stycznia 1955 w Toronto w Kanadzie) – ksiądz katolicki, zakonnik, od 4 listopada 2009 Przełożony Generalny Zgromadzenia Redemptorystów (CSsR).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się, jako trzecie spośród siedmiorga dzieci. Uczęszczał do szkoły podstawowej Holy Cross, szkoły średniej Neil McNeil oraz St. Michael College przy Uniwersytecie w Toronto. Jest on absolwentem tego Uniwersytetu. W 1975 wstąpił do nowicjatu redemptorystów w Toronto.

Pierwsze śluby w Zgromadzeniu złożył 15 sierpnia 1976; święcenia kapłańskie przyjął 15 marca 1980.

Jako diakon, a po święceniach jako kapłan, pełnił posługę w parafii św. Jana w Nowej Fundlandii a następnie w Ontario – w Sudbury, Windsor i Toronto. Był także członkiem zespołu misyjnego redemptorystów, głosząc misje i rekolekcje we wschodniej Kanadzie.

Przez dziewięć lat był zaangażowany w formację początkową młodych redemptorystów, pełniąc funkcję mistrza nowicjatu i dyrektora formacji. Był zaangażowany w duszpasterstwo młodzieży i młodzieży dorosłej, we współpracę ze świeckimi oraz w duszpasterstwo społeczne.

O. Brehl udzielał się na forum ogólnoświatowym Zgromadzenia Redemptorystów, będąc członkiem Sekretariatu Formacji, Charyzmat 2000 oraz pracując w Centralnej Komisji Przygotowawczej do dwóch Kapituł Generalnych. Należał do Komisji Teologicznej Kanadyjskiej Konferencji Zakonnej.

W Prowincji Edmonton był członkiem Rady Prowincjalnej, pełniąc przez osiem lat urząd Przełożonego Prowincjalnego. 4 listopada 2009 został wybrany na Przełożonego Generalnego Zgromadzenia. Zastąpił na tym stanowisku ojca Josepha Williama Tobina. W 2015 wybrany został wiceprzewodniczącym Unii Wyższych Przełożonych.

Redemptorysta jest znany z częstych występów w katolickiej stacji telewizyjnej EWTN.

Poprzednik
o. Joseph William Tobin
przełożony generalny Zgromadzenia Redemptorystów
od 2009
Następca

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]