Michał Juchnicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Michał Juchnicki
Łom, Ryszard,
Wicher
porucznik piechoty porucznik piechoty
Data i miejsce urodzenia

4 lutego 1914
Osowicze

Data i miejsce śmierci

15 sierpnia 1977
Warszawa

Przebieg służby
Lata służby

19321944

Siły zbrojne

Wojsko Polskie
Armia Krajowa

Jednostki

52 Pułk Piechoty Strzelców Kresowych
82 Pułk Piechoty
Muszkieterzy
Pułk „Baszta”
Batalion „Bałtyk”

Stanowiska

dowódca plutonu
z-ca dowódcy kompanii
wykładowca podchorążówki
dowódca kompanii

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa
Kampania wrześniowa
Powstanie Warszawskie

Tablica na budynku Szkoły Rękodzielniczej na Mokotowie przy ul. Narbutta 60, róg Kazimierzowskiej upamiętniająca miejsce pierwszego boju Batalionu „Bałtyk”.

Michał Juchnicki, ps. „Łom”, „Ryszard”, „Wicher” (ur. 4 lutego 1914 w Osowiczach, powiat Białystok, zm. 15 sierpnia 1977 w Warszawie[1]) – podporucznik Wojska Polskiego, porucznik Armii Krajowej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W czasie kampanii wrześniowej 1939 roku walczył pod Iłżą w szeregach 52 pułku piechoty na stanowisku dowódcy plutonu. Po rozbiciu pułku przedarł się na wschodni brzeg Wisły, dołączył do grupy operacyjnej gen. Kleeberga i w bitwie pod Kockiem był zastępcą dowódcy kompanii w 82 pułku piechoty. Po kapitulacji nie złożył broni. W grupie 7 żołnierzy z bronią i w pełnym umundurowaniu przebił się w rodzinne strony.

Od chwili przybycia z Białostocczyzny do Warszawy na początku 1940 roku pracował w konspiracyjnej organizacji wywiadowczej ,,Muszkieterzy”, a następnie w komórce „Mewa” V Oddziału KG AK[2]. Jesienią 1942 z rozkazu dowództwa stworzył specjalną kompanię o kryptonimie „Sowa” składającą się z żołnierzy różnych rodzajów broni[3]. Był także wykładowcą w konspiracyjnej podchorążówce „Baszty”[4].

11 listopada 1943 roku rozkazem L.113/BP Komendanta Głównego AK awansowany na stopień porucznika[5]. Od stycznia 1944 roku na stanowisku dowódcy kompanii B-3 batalionu „Bałtyk” pułku „Baszta”. Batalion miał zdobyć najsilniejsze obiekty na terenie Górnego Mokotowa obsadzone przez SS – koszary SS w dawnej Szkole Rękodzielniczej przy ul. Narbutta i szkołę przy ul. Różanej[6].

W czasie powstania warszawskiego dwukrotnie ranny[7]. Po kapitulacji powstania wyszedł z Warszawy z rannymi.

Po wojnie dokumentował historię kompanii B-3, organizował i przewodniczył środowisku „Baszty” i powstańców Mokotowa. Mocno zaangażowany w obronę swojego podwładnego kaprala podchorążego Waldemara Baczaka ps. „Erne” skazanego w procesie Wolność i Niezawisłość przez WSR w Warszawie 14 stycznia 1947 na karę śmierci. Z inicjatywy m.in. Michała Juchnickiego wiosną 1945 podjęto pierwsze prace ekshumacyjne żołnierzy pułku „Baszta” poległych na Mokotowie w czasie powstania warszawskiego[8][9]. Z jego też inicjatywy i jego wysiłkiem została utworzona kwatera pułku AK „Baszta” na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie, gdzie po wojnie grzebano ekshumowanych żołnierzy „Baszty”. 1 czerwca 1946 roku kwaterę poświęcił kapelan pułku ksiądz Jan Zieja ps. „Rybak”[10].

Michał Juchnicki pochowany jest na Powązkach Wojskowych wśród swoich towarzyszy broni w kwaterze A-26 pułku „Baszta”, rząd 10, grób 13[11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]