Michał Mackiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Michał Mackiewicz
Data i miejsce urodzenia

1 października 1953
Wilno

Zawód, zajęcie

dziennikarz, wydawca, polityk

Alma Mater

Państwowy Instytut Pedagogiczny w Wilnie

Stanowisko

poseł na Sejm Republiki Litewskiej, przewodniczący Związku Polaków na Litwie

Partia

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP

Michał Mackiewicz, lit. Michal Mackevič (ur. 1 października 1953 w Wilnie) – litewski dziennikarz, wydawca, działacz społeczny i polityk narodowości polskiej, w latach 2002–2021 przewodniczący Związku Polaków na Litwie, poseł na Sejm Republiki Litewskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu szkoły rolniczej i uzyskaniu uprawnień agronoma w 1973 podjął studia polonistyczne w Państwowym Instytucie Pedagogicznym w Wilnie. W 1976 został członkiem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. W 1979 został zatrudniony w „Czerwonym Sztandarze” (pracował m.in. jako kierownik działu propagandy), w 1985 wysłano go na studia do Akademii Nauk Społecznych przy KC KPZR w Moskwie, którą ukończył w 1987[1]. Później objął stanowisko zastępcy redaktora naczelnego dziennika „Sovetskaja Litva”, które zajmował do 1990.

Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości w 1991 założył dwutygodnik „Magazyn Wileński”, którego został redaktorem naczelnym. Utworzył także Wydawnictwo Polskie na Litwie. Działał w polskich organizacjach społecznych na Litwie, w tym w Związku Polaków na Litwie, którego prezesem wybrano go na IX nadzwyczajnym zjeździe ZPL 25 maja 2002. Był także członkiem grupy inicjatywnej na rzecz powołania Akcji Wyborczej Polaków na Litwie w 1994.

W wyborach samorządowych z 2003 wszedł do rady miejskiej Wilna jako jeden z sześciu polskich radnych, w wyborach z 2007 utrzymał mandat, obejmując funkcję przewodniczącego komitetu rozwoju miasta.

W wyborach parlamentarnych w 2008 startował w okręgu jednomandatowym Wilno-Szyrwinty, umieszczono go również na drugim miejscu listy krajowej Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Ostatecznie uzyskał mandat w okręgu jednomandatowym, pokonując w drugiej turze wyborów Tomasa Baranauskasa[2]. W wyborach parlamentarnych w 2012 i 2016 uzyskiwał reelekcję z listy krajowej AWPL[3][4]. Mandat poselski wykonywał do 2020. W czerwcu 2021 na funkcji prezesa ZPL zastąpił go Waldemar Tomaszewski[5].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczony został Krzyżem Kawalerskim (2006)[6] i Oficerskim (2010)[7] Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]