Mieniak tęczowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mieniak tęczowiec
Apatura iris
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Mieniak tęczowiec
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

motyle

Rodzina

rusałkowate

Rodzaj

Apatura

Gatunek

mieniak tęczowiec

Mieniak tęczowiec (Apatura iris) – owad z rzędu motyli, z rodziny Nymphalidae.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Samiec ma skrzydła o rozpiętości 70-80 mm, natomiast samica jest nieco większa (80-92 mm). Skrzydła samca są z wierzchu czarno-brunatne z granatowym połyskiem, samicy czarno-brunatne bez połysku. Na wierzchu przednich skrzydeł czarna plamka (bez pomarańczowej obwódki), na tylnych skrzydłach biała przepaska. Gąsienice są zwężone z obu końców, intensywnie zielone[1]. Posiadają charakterystyczne różki upodabniające je do bezskorupowych ślimaków.

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Typowe biotopy tego motyla to lasy liściaste i mieszane. Samice najczęściej można spotkać w koronach drzew, głównie w rozłożystych dębach. Przelatuje niżej tylko w celu złożenia jaj. Jaja są podłużnie żeberkowane i są składane przez samice pojedynczo, na wierzchu liści pokarmowych gąsienic. Samce również większość swojego życia spędzają w sklepieniu lasu, są silnie terytorialne. Czasami spotyka się je w niższych warstwach, gdzie zlatują w poszukiwaniu pokarmu. W odróżnieniu od większości motyli dziennych mieniaki tęczowce (i blisko spokrewnione z nimi mieniaki strużniki, mieniaki metis) żywią się nie nektarem, ale sokiem wyciekającym z ran na drzewach i płynami zawartymi w gnijących substancjach (także odchodach zwierzęcych).

Po wykluciu się, gąsienica przebywa na nerwie głównym od spodu liścia, co zapewnia dobry kamuflaż. Podstawową rośliną żywicielską jest wierzba iwa, uzupełniającymi wierzba szara i wierzba uszata. Żerują tylko w nocy. Gąsienice hibernują przez zimę na rozwidleniach gałęzi, gdzie zmieniają kolor z zielonego na brązowy.

Przepoczwarczenie następuje na przełomie maja i czerwca. Poczwarki są bladozielone, o długości 30-35 mm i szerokości 12-15 mm. Przyczepione są do spodu liści. Dorosłe osobniki wylęgają się w sierpniu.

Mieniak tęczowy spotykany jest w całej Europie Środkowej. Na zachodzie jego zasięg sięga południowej części Wielkiej Brytanii, na wschodzie zachodnich i środkowych Chin[2].

Podgatunki[edytuj | edytuj kod]

Apatura iris iris Apatura iris bieti Oberthür, 1885 (Tybet, zachodnie i środkowe Chiny) Apatura iris xanthina Oberthür, 1909 Apatura iris kansuensis O. Bang-Haas, 1933 Apatura iris amurensis Stichel, [1909] (Amur, Ussuri)

Filatelistyka[edytuj | edytuj kod]

Poczta Polska wyemitowała 14 października 1967 r. znaczek pocztowy przedstawiający mieniaka tęczowca o nominale 2 , w serii Motyle. Autorem projektu znaczka był Jerzy Desselberger. Znaczek pozostawał w obiegu do 31 grudnia 1994 r.[3]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. UK Butterflies. [dostęp 2015-08-31].
  2. Funet. [dostęp 2015-08-31].
  3. Marek Jedziniak: Motyle. www.kzp.pl. [dostęp 2018-05-31]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]