Minucje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Minucje (łac. minutiae – drobiazgi) – gatunek literatury sowizdrzalskiej[1], w literaturze staropolskiej[2] są to kalendarze z przepowiedniami lub prognozami meteorologicznymi[2] zawierające cechy parodii[2]. Pisany były prozą lub wierszem[2]. Z pierwszego wydawnictwa tego typu (z 1516[potrzebny przypis]) zachowały się tylko fragmenty. Dużą popularnością cieszyły się wydawane przez Akademię Krakowską kalendarze zawierające przepowiednie astrologiczne. Z początkiem XVII wieku ukazywały się również kalendarzyki polityczne, które wypełniano ciekawymi artykułami historycznymi, politycznymi i wychowawczymi. Pojawiły się także roczne kalendarze gospodarcze, pełne powiedzonek i przysłów.

Przykład: Dworskie minucje nowe sowizrzałowe, przez autora Starego Maurycjusza Trzyprztyckiego, na każdy rok służące...[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. minucje. leksykony.interia.pl. [dostęp 2015-09-16].
  2. a b c d Minucje – WIEM, darmowa encyklopedia. [dostęp 2009-08-10].
  3. Kłodzińska, Kamila, Katalog kalendarzy od XVI do XVIII w. w zbiorach Biblioteki Kórnickiej, Weyman, Stefan (red.), „Pamiętnik Biblioteki Kórnickiej”, Z. 8, Biblioteka Kórnicka; Zakład Narodowy im. Ossolińskich, s. 177,188.