Miodarka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Miodarka chordalna (łac. chorda — cięciwa koła)

Miodarka (wirówka do miodu) – przyrząd do wydobywania miodu z plastrów pszczelich[1] pod działaniem siły odśrodkowej[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie wytapiano miód na gorąco lub wygniatano, niszcząc plastry[1]. W roku 1865 r. słowacki pszczelarz František Hruška wynalazł przyrząd do oddzielania miodu od plastrów za pomocą siły odśrodkowej[1]. Przyrząd ten z czasem udoskonalono. Wynalazek ten odegrał dużą rolę, gdyż znacznie poprawił efektywność zbierania miodu i zapoczątkował nowoczesne pszczelarstwo.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Miodarka składa się z cylindrycznego stalowego zbiornika z kranem odpływowym przy dnie, przez który ścieka miód[2]. Wewnątrz bębna znajduje się wirnik (kosz), połączony z mechanizmem napędowym. Do wirnika wkłada się ramki i pod wpływem siły odśrodkowej miód wylatuje z komórek plastra. Mniejsze miodarki napędzane są ręcznie za pomocą korby, większe napędem elektrycznym[1].

Podział miodarek[edytuj | edytuj kod]

  • Miodarka chordalna – siła odśrodkowa działa prostopadle do płaszczyzny plastra i prawie jednakowo na całą jego powierzchnię. Wirowanie plastrów wymaga tu przynajmniej dwukrotnego ich obracania. Najczęściej spotyka się miodarki hordialne, jednorazowo mieszczące na 3–6 plastrów.
  • Miodarka radialna – siła odśrodkowa działa równolegle do powierzchni plastrów i odwirowywanie miodu następuje jednocześnie z obu stron plastra. Pojemność kosza miodarki radialnej wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu plastrów.
  • Miodarka semiradialna – plastry ustawiane są w kasetach pod kątem mniejszym niż 90° do promienia wirnika. Podczas obracania się wirnika w jednym kierunku odwirowywana jest jedna strona plastra. Po zmianie kierunków obrotów, wahadłowo zamocowane kasety samoczynnie ustawiają się pod tym samym kątem, po przeciwnej stronie promieni i odwirowuje się druga strona plastra. Miodarka semiradialna może pomieścić do 50 plastrów i więcej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Krzysztof Błaszkowski i inni red., Encyklopedia odkryć i wynalazków: chemia, fizyka, medycyna, rolnictwo, technika, Wyd. 4, Warszawa: "Wiedza Powszechna", 1991, s. 210, ISBN 978-83-214-0021-1 [dostęp 2024-03-08].
  2. a b Mała encyklopedia rolnicza, Warszawa: Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1964, s. 409.