Miragaia (dinozaur)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miragaia
Miragaia
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Infragromada archozauromorfy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury ptasiomiedniczne
Podrząd tyreofory
Infrarząd stegozaury
Rodzina Stegosauridae
(bez rangi) Dacentrurinae
Rodzaj Miragaia
Mateus, Maidment & Christiansen, 2009
Gatunki
  • M. longicollum Mateus et al., 2009

Miragaiarodzaj dinozaura z rodziny stegozaurów (Stegosauridae) żyjącego w późnej jurze na terenie dzisiejszej Europy.

Gatunek typowy rodzaju, Miragaia longicollum, został opisany w 2009 roku przez Octávio Mateusa i współpracowników w oparciu o niemal kompletną przednią połowę szkieletu. Nazwa rodzajowa pochodzi od nazwy miejscowości Miragaia w zachodniej Portugalii, w którym odnaleziono szczątki dinozaura, jednak autorzy opisu Miragaia podają alternatywną interpretację – „cudowna bogini Ziemi” – od łacińskiego słowa mira („cudowny”) oraz Gaia – imienia bogini Ziemi z greckiej mitologii. Epitet gatunkowy odnosi się do wyjątkowo jak na stegozaura długiej szyi. Holotyp (ML 433) został odkryty w datowanych na kimeryd lub tyton osadach formacji Sobral. Materiał kopalny obejmuje niemal kompletną przednią połowę szkieletu. W pobliżu odkryto także kilka kości (ML 433-A) młodocianego dinozaura – dalsze badania mogą wykazać, że jest to odrębny takson, jednak Mateus i współpracownicy uznali go za należący do Miragaia longicollum[1].

Jedną z cech odróżniających Miragaia od innych stegozaurów jest długa szyja – składała się ona z co najmniej siedemnastu kręgów – więcej niż u większości zauropodów. Inną cechą analogiczną pomiędzy zauropodami a Miragaia longicollum jest połączenie żeber i kręgów. Opisany przez Mateusa i współpracowników osobnik (ML 433) jest jednym z najbardziej kompletnych znanych europejskich stegozaurów i pierwszym, którego kości czaszki odnaleziono[1].

Miragaia została uznana za takson siostrzany do Dacentrurus armatus, wraz z którym tworzy klad Dacentrurinae, nazwany przez Mateusa, Maidment i Christiansena i według ich definicji obejmujący wszystkie stegozaury bliżej spokrewnione z Dacentrurus armatus niż ze Stegosaurus armatus. Klad ten jest taksonem siostrzanym do Stegosaurus. Analizy te stoją w sprzeczności z niektórymi wcześniejszymi badaniami, klasyfikującymi dacentrura jako bazalnego stegozaura i stwierdzają, że Miragaia i Dacentrurus były bardziej zaawansowane[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Octávio Mateus, Susannah C.R. Maidment, Nicolai A. Christiansen. A new long-necked 'sauropod-mimic' stegosaur and the evolution of the plated dinosaurs. „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences”. 276 (1663), s. 1815–1821, 2009. DOI: 10.1098/rspb.2008.1909 (ang.).