Mirosława Suska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mirosława Suska (ur. 24 grudnia 1944 r. w Łodzi) – bibliotekarka, nauczycielka akademicka, działaczka opozycji antykomunistycznej. Absolwentka historii na Uniwersytecie Łódzkim i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 1973-1979 i 1981-1983 pracowała jako asystentka w Katedrze Filozofii, a następnie Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Łódzkiego, w latach 1984-2008 zatrudniona w Bibliotece Uniwersyteckiej w Łodzi, na stanowisku kustosza i kierownika Działu Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów.

W latach 1968-1979 należała do PZPR, z której została usunięta za działalność opozycyjną. W 1976 r. była sygnatariuszką listu przeciw zmianom w Konstytucji PRL. Od 1976 roku utrzymywała kontakty z współpracownikami Komitetu Obrony Robotników: Józefem Śreniowskim, Ewą Sułkowską-Bierezin, Witoldem Sułkowskim, od których otrzymywała czasopisma drugiego obiegu. Nazwisko Mirosławy Suskiej znajduje się w wykazach osób represjonowanych, zamieszczanych w Komunikatach KSS „KOR”.

W drugiej połowie lat 70. w jej mieszkaniu w Łodzi Służba Bezpieczeństwa założyła podsłuch, śledzono ją podczas wyjazdów naukowych do Warszawy. W 1978 r. w wyniku działań Służby Bezpieczeństwa skierowano wniosek do kolegium ds. wykroczeń przeciwko Mirosławie Suskiej, oskarżonej o zakłócenie ciszy nocnej. Skazanie wykorzystano do zwolnienia jej z pracy na Uniwersytecie Łódzkim. SB poczyniła uzgodnienia z rektorem Uniwersytetu Łódzkiego, w wyniku którego w 1979 r. pozbawiono ją stanowiska asystenta i uniemożliwiono obronę pracy doktorskiej nt. twórczości Hegla. W 1981 r. przywrócono ją do pracy na Uniwersytecie Łódzkim.

Od 1980 r. była członkiem NSZZ „Solidarność”, w 1981 r. podczas strajku studentów łódzkich prowadziła dla nich wykłady z historii myśli politycznej. Brała udział w manifestacjach patriotycznych i działaniach pomocowych i charytatywnych na rzecz członków związku. Od 1984 r., tj od czasu podjęcia pracy w Bibliotece Uniwersyteckiej w Łodzi kolportowała książki i czasopisma drugiego obiegu.

Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi i odznaczeniami Uniwersytetu Łódzkiego.

Jest autorką artykułów zamieszczonych w czasopismach Uniwersytetu Łódzkiego (Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Łódzkiego, Acta Universitatis Lodzensis, Kronika Uniwersytetu Łódzkiego), a także opracowania pt. Gromadzenie zbiorów w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego w latach 1945–2004: zarys problematyki [w:] O nauce, dokumentach i informacji w bibliotekach Uniwersytetu Łódzkiego, pod red. S. Kurek-Kokocińskiej. Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2008, s. 103-114; ​ISBN 978-83-7525-158-6​.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

http://www.slownik-niezaleznidlakultury.pl/lodz/index.php?page=wysyp_l&sel=S&klucz=57

http://www.glaukopis.pl/pdf/jfirmar.pdf