Misa martwicowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Misa martwicowa – jedna z form nacieku występująca w krasowych jaskiniach wapiennych. Tworzy się na dnie jaskini ze skrystalizowanego węglanu wapnia i ma kształt niecki czy misy. Jest efektem trwającego setki lat cyklu odparowywania i wypełniania się niewielkich jeziorek jaskiniowych. W wyniku odparowywania wody powstaje nasycony roztwór węglanu wapnia, podczas dalszego odparowywania nadmiar węglanu, który nie może już rozpuścić się w wodzie, wykrystalizowuje. Pierwszym etapem powstawania misy martwicowej jest tworzenie się na jej powierzchni „kożuszka”[1]. Na ściankach misy martwicowej można zaobserwować koncentryczne kręgi, które są śladami zmian poziomu wody[2].

Misy martwicowe tworzą często całe systemy, ułożone kaskadowo i pooddzielane od siebie groblami martwicowymi. Największe misy martwicowe w Polsce można oglądać w udostępnionej do zwiedzania Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Inne formy nacieków:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wystrój wnętrza jaskini [dostęp 2020-01-02].
  2. a b Igielski Władysław: Jaskinia Niedźwiedzia w masywie Śnieżnika. Atrakcja naukowa i turystyczna, w: „Wierchy” R. 37 (1968), Kraków 1969, s. 116-120