Mistrz Ołtarza św. Lambrechta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Emptywords (dyskusja | edycje) o 18:07, 24 maj 2015. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
{{{imię i nazwisko}}}
{{{imię i nazwisko org}}}
{{{pseudonim}}}
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt=Ilustracja|{{{opis grafiki}}}]]
{{{opis grafiki}}}
Imię i nazwisko {{{pełne imię i nazwisko}}}
Data i miejsce urodzenia {{{data urodzenia}}}
{{{miejsce urodzenia}}}
Data i miejsce śmierci {{{data śmierci}}}
{{{miejsce śmierci}}}
Narodowość {{{narodowość}}}
Język {{{język}}}
Alma Mater {{{Alma Mater}}}
Dziedzina sztuki {{{dziedzina sztuki}}}
Muzeum artysty {{{muzeum artysty}}}
Ważne dzieła

{{{ważne dzieła}}}

[[Plik:{{{faksymile}}}|130x100px|alt=Faksymile|{{{opis faksymile}}}]]
{{{opis faksymile}}}
Odznaczenia
{{{odznaczenia}}}
Nagrody

{{{nagrody}}}

[{{{www}}} Strona internetowa]

{{Artysta infobox}} Nieznane pola: "Grafika", "source", "Podpis", "Imię i nazwisko", "Data i miejsce śmierci", "Dziedzina sztuki", "Data i miejsce urodzenia", "Ważne dzieła", "quote", "Muzeum artysty", "Rozmiar" oraz "Styl". Mistrz Ołtarza św. Lambrechta (Mistrz Wotywnego Obrazu z Sankt Lambrecht) – austriacki malarz anonimowy, aktywny w latach 1410–1440.

Swój przydomek otrzymał od ołtarza wotywnego wykonanego w latach 1425–1430 dla opactwa Św. Lambrechta w Sankt Lambrecht w Styrii. Ołtarz przedstawia zleceniodawcę, opata klasztoru Heinricha Moykera, klęczącego przed wizerunkiem Matki Boskiej Miłosierdzia w towarzystwie Emmy z Gurk (lub z św. Jadwigi). Po prawej stronie przedstawiona została scena zwycięstwa wojsk węgierskich nad Turkami. Mistrzowi Ołtarza św. Lambrechta przypisuje się również projekt witraży w Sankt Lambrecht. Prawdopodobnie współpracował z Mistrzem Ukrzyżowania; identyfikowany był z Hansem von Judenburgiem i Hansem von Tübingenem. Styl wskazuje na znajomość czeskiej formy gotyku międzynarodowego; w pracach można dopatrzeć się elementów stylu sztuki wiedeńskiej, francuskiej i szkoły burgundzkiej[1].

Przypisywane prace