Mistyczne zaślubiny św. Katarzyny (obraz Lucasa Cranacha starszego)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mistyczne zaślubiny św. Katarzyny
Ilustracja
Autor

Lucas Cranach starszy

Data powstania

ok. 1516

Medium

olej na desce

Wymiary

67,5 × 47,3 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie

Mistyczne zaślubiny św. Katarzyny, także Madonna z Dzieciątkiem, św. Katarzyną, św. Małgorzatą, św. Dorotą i św. Barbarą – powstały ok. 1516 obraz autorstwa niemieckiego malarza renesansowego Lucasa Cranacha starszego[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Obraz najprawdopodobniej nie był częścią nastawy ołtarzowej, jak mogą sugerować jego rozmiary, ale osobnym dziełem przeznaczonym dla prywatnej adoracji. Temat dzieła został zaczerpnięty z legendy o św. Katarzynie z Aleksandrii[2]. Mistyczne zaślubiny świętej są symbolem zjednoczenia z Chrystusem. Dokładne w szczegółach przedstawienie w swego rodzaju sielankowej formie, miało wywołać na oglądającym efekt ciepła i intymności. Oprócz znanej z innych dzieł średniowiecznych i renesansowych sceny artysta przedstawił trzy święte patronki: św. Barbarę, św. Dorotę i św. Małgorzatę. Tłem jest też szereg aniołów ponad namalowanym w ciemnych odcieniach wzgórzem. Wybór koloru i forma dużej czarnej powierzchni w tej części obrazu jest wynikiem zamalowania przedstawionej wcześniej kurtyny. Bogato zdobione stroje świętych kobiet miały nadać charakter zwyczajności, ziemskości wydarzenia[3]. Maryja Panna trzyma w ręce kiść winogron – symbol eucharystii[1].

Z warsztatu Cranacha wyszły inne przedstawienia tego tematu. Najbardziej zbliżonym do dzieła budapeszteńskiego jest obraz znajdujący się w Dessau datowany na rok 1516. Obraz, przechowywany obecnie w Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie należał do wiedeńskiej kolekcji cesarskiej[1], został podpisany przez autora w lewym dolnym rogu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c The mystic betrothal of st Catherine of Alexandria. www.szepmuveszeti.hu. [dostęp 2011-02-10]. (ang.).
  2. Motyw Katarzyny Aleksandryjskiej przewija się w twórczości Crancha bardzo często. Przykładem jest drezdeński Ołtarz św. Katarzyny z 1506 roku lub Ołtarz z Dessau z ok. 1510 roku. Heinz Ludecke, Lusac Cranch, Warszawa: Arkady 1976, s. 20, 26.
  3. The Mystic Marriage of St Catherine. www.wga.hu. [dostęp 2011-02-10]. (ang.).