Mizzimadetha Ayedawbon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mizzimadetha Ayedawbon
မဇ္ဈိမဒေသ အရေးတော်ပုံ
Autor

Ne Myo Zeya Kyawhtin

Tematyka

historia Birmy

Typ utworu

kronika

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Birma

Język

birmański

Data wydania

17 listopada 1823

poprzednia
Dhanyawaddy Ayedawbon
następna
Maha Razawin (Saya Mi)

Mizzimadetha Ayedawbon (birm. မဇ္ဈိမဒေသ အရေးတော်ပုံ /myizzím dèiθ əyéi dɔ̀ bòʊ̃/) – birmańska kronika opisująca historię Arakanu po aneksji królestwa Mrauk U przez królestwo Konbaung począwszy od roku 1785 do roku 1816. Została spisana w 1823 r. przez Ne Myo Zeya Kyawhtina, gubernatora Thandwè z nadania Konbaung, który był synem arakańskiego ojca i birmańskiej matki z królewskiego rodu Ava[1].

Kronika ma trzy rozdziały. Rozdział I opisuje opór Arakanu w latach 1785–1795 oraz to, w jaki sposób został on zduszony. Rozdział II obejmuje bunt Chin Byana w latach 1798–1811. W rozdziale III znalazł się opis misji wysłanej do Indii przez króla Bodawpayę w celu zebrania starożytnych rękopisów religijnych oraz uzyskania informacji wywiadowczych na temat brytyjskiej ekspansji. Do rozdziału dołączono królewskie rozkazy Bodawpayi mające związek z misją, przesłane królowi meldunki dotyczące indyjskiej księżniczki i jej świty oraz królewski rozkaz poszerzenia drogi między Thandwè a Pyain[2].

Zdaniem historyka Yi Yi Mizzimadetha Ayedawbon nie jest w pełni ukształtowaną kroniką – wskazuje on na to, że sam autor określał ją jako sadan (traktat)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Thaw Kaung 2010 ↓, s. 27.
  2. a b Thaw Kaung 2010 ↓, s. 28–29.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • U Thaw Kaung: Aspects of Myanmar History and Culture. Rangun: Gangaw Myaing, 2010. (ang.).