Mizzimadetha Ayedawbon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mizzimadetha Ayedawbon
မဇ္ဈိမဒေသ အရေးတော်ပုံ
Autor Ne Myo Zeya Kyawhtin
Miejsce wydania Birma
Język birmański
Data I wyd. 17 listopada 1823
Tematyka historia Birmy
Typ utworu kronika
poprzednia
Dhanyawaddy Ayedawbon
następna
Maha Razawin (Saya Mi)

Mizzimadetha Ayedawbon (birm. မဇ္ဈိမဒေသ အရေးတော်ပုံ /myi'zzím dèiθ əyéi dɔ̀ bòʊ̃/) — birmańska kronika opisująca historię Arakanu po aneksji królestwa Mrauk U przez królestwo Konbaung począwszy od roku 1785 do roku 1816. Została spisana w 1823 r. przez Ne Myo Zeya Kyawhtina, gubernatora Thandwè z nadania Konbaung, który był synem arakańskiego ojca i birmańskiej matki z królewskiego rodu Ava[1].

Kronika ma trzy rozdziały. Rozdział I opisuje opór Arakanu w latach 1785—1795 oraz to, w jaki sposób został on zduszony. Rozdział II obejmuje bunt Chin Byana w latach 1798—1811. W rozdziale III znalazł się opis misji wysłanej do Indii przez króla Bodawpayę w celu zebrania starożytnych rękopisów religijnych oraz uzyskania informacji wywiadowczych na temat brytyjskiej ekspansji. Do rozdziału dołączono królewskie rozkazy Bodawpayi mające związek z misją, przesłane królowi meldunki dotyczące indyjskiej księżniczki i jej świty oraz królewski rozkaz poszerzenia drogi między Thandwè a Pyain[2].

Zdaniem historyka Yi Yi Mizzimadetha Ayedawbon nie jest w pełni ukształtowaną kroniką - wskazuje on na to, że sam autor określał ją jako sadan (traktat)[2].

Przypisy

  1. Thaw Kaung 2010 ↓, s. 27.
  2. a b Thaw Kaung 2010 ↓, s. 28–29.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • U Thaw Kaung: Aspects of Myanmar History and Culture. Rangun: Gangaw Myaing, 2010. (ang.)