Przejdź do zawartości

Modraszek arion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Modraszek arion
Phengaris arion
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

motyle

Rodzina

modraszkowate

Rodzaj

Phengaris

Gatunek

modraszek arion

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]

Zasięg występowania
Mapa występowania

Modraszek arion (Phengaris arion) – motyl dzienny z rodziny modraszkowatych (Lycaenidae).

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wygląd

Rozpiętość skrzydeł 3-4 cm. Jasnoniebieskie, na przednich skrzydłach czarne plamy, samice większe i ciemniejsze od samców. Jasnożółta gąsienica.

Rozwój

Ze złożonych w kwiatach macierzanki jajeczek wylęgają się larwy, które odżywiają się kwiatem. Po pewnym czasie zbierane są przez mrówki wścieklicy (Myrmica sabuleti) i zanoszone do ich mrowisk. W gnieździe tych mrówek żyją około 10 miesięcy (od sierpnia do maja). W mrowisku żywią się larwami i jajami mrówek, a mrówki zasysają wydzielinę gruczołu odbytowego gąsienic. Przed przepoczwarzeniem przenoszą się do górnej części mrowiska, by w lipcu oraz sierpniu pojawić się jako owady dorosłe.

Pożywienie

Gąsienice żerują na kwiatach macierzanki piaskowej (Thymus serpyllum), zwyczajnej (T. pulegioides) lub lebiodki pospolitej (Origanum vulgare). Po przeniesieniu gąsienic do mrowisk, żywią się one jajami i larwami mrówek. Po przepoczwarzeniu motyl przylatuje najchętniej do różowych lub fioletowych kwiatów tych samych gatunków, na których składane są jaja i żerują larwy, poza tym także do wyk (Vicia) i żmijowca (Echium)[2].

Występowanie

Od Europy Zachodniej po Chiny i Japonię. W Polsce dawniej pospolity, ale obecnie na pojedynczych stanowiskach.

Zagrożenia i ochrona

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014, gatunek objęty jest w Polsce ochroną ścisłą[3].

Filatelistyka

Poczta Polska wyemitowała 14 października 1967 r. znaczek pocztowy przedstawiający modraszka ariona o nominale 7,90 , w serii Motyle. Autorem projektu znaczka był Jerzy Desselberger. Znaczek pozostawał w obiegu do 31 grudnia 1994 r.[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Phengaris arion, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  2. Jarosław Buszko, Janusz Masłowski: Motyle dzienne Polski. Nowy Sącz: Wydawnictwo Koliber, 2008, s. 98-99. ISBN 978-83-925150-4-3.
  3. Na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. 2014 poz. 1348)
  4. Marek Jedziniak: Motyle. www.kzp.pl. [dostęp 2018-05-31]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]