Modrook Gertrudy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Modrook Gertrudy
Pseudomugil gertrudae[1]
Weber, 1911
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Infragromada doskonałokostne
Rząd aterynokształtne
Rodzina Pseudomugilidae
Rodzaj Pseudomugil
Gatunek modrook Gertrudy

Modrook Gertrudy[2] (Pseudomugil gertrudae) – gatunek ryby aterynokształtnej z rodziny Pseudomugilidae. Jest najpopularniejszym gatunkiem z rodzaju Pseudomugil hodowanym w akwariach. Wyselekcjonowano kilka odmian barwnych.

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Bagniste tereny Australii i Oceanii. Zasiedla małe strumienie i rozlewiska rzek, często o bagiennym siedlisku i gęstej roślinności.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Ryba niewielkich rozmiarów, dorastająca do 4 cm. Ciało wydłużone. Wzdłuż ciała biegnie pręga. Charakterystyczne oko z modrą otoczką. Płetwy brzuszne osadzone dość wysoko. Na każdej z płetw czarne plamki. Zaznaczony dymorfizm płciowy. Samiec z dużymi płetwami brzuszną i grzbietową z pierwszymi rzędami kolców. Samica mniejsza i bledsza koloru jasnobrązowego.

Warunki w akwarium[edytuj | edytuj kod]

Optymalna wielkość akwarium dla tego gatunku to 80 l.

Wymagania hodowlane[edytuj | edytuj kod]

Modrooki są rybami nieagresywnymi i bardzo ruchliwymi. Niekiedy wyskakują nad powierzchnię wody. Z tego względu akwarium musi być przykryte.

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

W okresie rozrodu samce nieustannie prezentują swoje płetwy przed potencjalnymi partnerkami oraz konkurentami. Ikra składana jest do kryjówki. Wylęg jest zależny od temperatury wody i trwa od 10 do 15 dni. Rodzice nie zjadają jaj ani narybku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pseudomugil gertrudae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Ryby : encyklopedia zwierząt. Henryk Garbarczyk, Małgorzata Garbarczyk i Leszek Myszkowski (tłum.). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN : Dorota Szatańska, 2007. ISBN 978-83-01-15140-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]