Mojżesz Zylberfarb

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób Mojżesza Zylberfarba na cmentarzu żydowskim w Warszawie

Mojżesz Zylberfarb (ur. 1876 w Równem, zm. 1934 w Warszawie) – polski, rosyjski i ukraiński polityk żydowskiego pochodzenia.

Podjął studia prawnicze. W 1906 współzakładał Żydowską Socjalistyczną Partię Sejmowców. Był także współtwórcą jej programu politycznego. W 1917 przebywał w Kijowie, gdzie był wicesekretarzem stanu Ukraińskiej Centralnej Rady do spraw żydowskich. Przygotował projekt ustawy o Narodowo-Personalnej Autonomii Żydowskiej. Ustawa została przyjęta. W tym czasie kierował również Żydowskim Uniwersytetem Ludowym w Kijowie.

Po zwycięstwie bolszewików przeniósł się do Polski. Był aktywnym działaczem społeczności żydowskiej. Wzorując się na rosyjskiej organizacji Towarzystwo Wspierania Rzemiosła i Rolnictwa wśród Żydów w Rosji (Общество Ремесленного Труда) powołał w 1924 Towarzystwo Szerzenia Pracy Zawodowej i Rolnej wśród Żydów.

Jest pochowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie (kwatera 31, rząd 3)[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grób Mojżesza Zylberfarba w bazie danych Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie
  2. Cmentarze m.st. Warszawy. Cmentarze żydowskie. Warszawa: Rokart, 2003. ISBN 83-916419-3-7.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Jagielski: Przewodnik po cmentarzu żydowskim w Warszawie przy ul. Okopowej 49/51. Z. 1, Kwatery przy Alei Głównej. Warszawa: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej w Polsce, 1996, s. 51. ISBN 83-90-66296-5.