Monika Bachowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Monika Bachowska
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

18 maja 1970
Jarosław (województwo podkarpackie)

doktor habilitowany nauk sztuk muzycznych
Alma Mater

Akademia Muzyczna w Krakowie

Habilitacja

14 kwietnia 2016[1]

Odznaczenia
Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Odznaka „Honoris Gratia”

Monika Zuzanna Bachowska (ur. 18 maja 1970 w Jarosławiu[2]) – polska dyrygentka, chórmistrz, pedagog, dr hab. sztuk muzycznych, profesor nadzwyczajny Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego[1][3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Jarosławiu w klasie skrzypiec, naukę kontynuowała w Liceum Muzyczne w Przemyślu w klasie skrzypiec Andrzeja Gurana. Studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie[3], gdzie uzyskała tytuł magistra sztuki w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych, wokalno - instrumentalcych w 1996r. Obroniła pracę doktorską w 2004 roku, 14 kwietnia 2016 habilitowała się na podstawie pracy zatytułowanej Koncert monograficzny Macieja Małeckiego. Płyta CD Lusławickiej Orkiestry Talentów[1]. Piastuje funkcję profesora nadzwyczajnego w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego[3].

Przebieg pracy zawodowej[edytuj | edytuj kod]

Jako śpiewaczka i dyrygentka w latach 1998–2011 współpracowała z Chórem Polskiego Radia w Krakowie. Kilkakrotnie przygotowywała Orkiestrę CORda Cracovia na festiwal „Wawel o zmierzchu”, prowadziła orkiestrę Sinfonietta Cracovia (2014), dwukrotnie (2014, 2015) orkiestrę Filharmonii Krakowskiej, a także Orkiestrę UMFC w Białymstoku (2018, 2022). Na zamówienie Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie stworzyła FMF Youth Orchestra – zespół złożony z najzdolniejszych uczniów krakowskich szkół muzycznych, który pod jej batutą wystąpił wielokrotnie na scenie tego międzynarodowego festiwalu. Od 1998 roku prowadzi Młodzieżową Orkiestrę Kameralną Fresco Sonare, wykonującą kompozycje różnych epok oraz gatunków muzycznych, a od 2015 – Chór Insieme. Od roku 2012 prowadzi Lusławicką Orkiestrę Talentów w ramach programu edukacyjnego w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Dr hab. Monika Bachowska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2020-05-22].
  2. Polskie Centrum Informacji Muzycznej
  3. a b c d e f prof. nadzw. dr hab. Monika Bachowska. www.ka.edu.pl. [dostęp 2020-05-22].