Mons Piton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mons Piton
ilustracja
Ciało niebieskie Księżyc
Położenie Mare Imbrium
Wysokość 2300 m nad poziom odniesienia
Położenie na mapie Księżyca
Mapa lokalizacyjna Księżyca
Mons Piton
Mons Piton
Księżyc40°36′N 1°06′W/40,600000 -1,100000

Mons Piton – samotna góra księżycowa położona we wschodniej części Mare Imbrium, na północ-północny zachód od krateru Aristillus. Na wschód od niej leży zalany lawą Cassini, a na zachód-północny zachód krater Piazzi Smyth. Po północnej i północno-wschodniej stronie masywu leżą Montes Apenninus, tworzące północno-wschodnią krawędź morza księżycowego.

Góra jest nieco wydłużona w kierunku północno-zachodnim, z grzbietami opadającymi na południe, północny zachód i zachód; jej średnica to ok. 25 km. Wznosi się na wysokość 2,3 km, typową dla szczytów w Alpach, ale dużo mniejszą od tej, którą osiąga Mons Blanc (3,6 km). Ponieważ Mons Piton jest izolowaną górą, jej cień jest dobrze widoczny z Ziemi podczas wschodów i zachodów Słońca na Księżycu.

Na morzu księżycowym po południowej stronie Mons Piton leży kilka kraterów, które przejęły od niej nazwę (patrz poniżej). Na południu-południowym zachodzie, w oddzielnej części morza położony jest niski grzbiet nazywany Piton Gamma (γ).

Mons Piton wzięła swoją nazwę od szczytu na wyspie Teneryfie.

Satelickie kratery[edytuj | edytuj kod]

Standardowo formacje te na mapach księżycowych oznacza się przez umieszczenie litery po tej stronie centralnego punktu krateru, która jest bliższa Mons Piton.

Piton Szerokość Długość Średnica
A 39,8° N 1,0° W 6 km
B 39,3° N 0,1° W 5 km

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]