Montes Caucasus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kaukaz
łac. Montes Caucasus
Ilustracja
Montes Caucasus i krater Eudoksos
Najwyższy szczyt

6000 m

Długość

445 km

Sąsiednie pasma

Montes Alpes (północny zachód) Montes Apenninus (południowy zachód)

brak współrzędnych
Mapa rejonu Mare Imbrium; Montes Caucasus oznaczone są literą O (po prawej)

Montes Caucasus – poszarpany łańcuch górski w północno-wschodniej części widocznej strony Księżyca. Jego współrzędne selenograficzne wynoszą  38,24°N 10,00°E/38,240000 10,000000, a nazwa, nadana przez niemieckiego astronoma Johanna Heinricha von Mädlera pochodzi od gór Kaukaz leżących na granicy Rosji z Gruzją i Azerbejdżanem.

Ten łańcuch zaczyna się przy szczelinie, przez którą Mare Imbrium na zachodzie łączy się z Mare Serenitatis na wschodzie i rozszerza się w nieregularne pasmo w kierunku północno-północno-wschodnim aż do zachodniej strony wybitnego krateru Eudoksos. Góry te tworzą północno-zachodnią granicę Mare Serenitatis; są kontynuacją pasma Montes Apenninus leżących na południowym zachodzie.

W Kaukazie, zwłaszcza w pobliżu jego południowego krańca, znajduje się kilka przerw, przez które wtargnęło pobliskie morze księżycowe. Po wschodniej stronie gór leży krater Calippus, a także pozostałości krateru Aleksander, na południe od Eudoxusa.

Oficjalnie średnica Kaukazu wynosi 445 km, jednak niektórzy obserwatorzy podają, że długość pasma wynosi do 550 km. Najwyższe szczyty osiągają wysokość 6 km; żaden z nich nie otrzymał dotąd własnej nazwy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]