Moses Asch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Moses "Moe" Asch (ur. 2 grudnia 1905 – zm. 19 października 1986) – założyciel najważniejszej, najbardziej wpływowej niezależnej firmy nagraniowej nagrywającej muzykę folkowąFolkways Records.

Asch (właściwie Asz) urodził się w Warszawie. Był synem pisarza piszącego w języku jidisz Szolema Asza i młodszym bratem pisarza Nathana Ascha

Kształcił się we Francji, a gdy rodzina wyemigrowała do USA w 1915 r. – w Nowym Jorku. Ash porzucił naukę w szkole średniej i udał się do Niemiec, gdzie przez dwa lata studiował elektronikę i radiotechnologię.

Do Nowego Jorku powrócił w 1925 r. i rozpoczął pracę w szybko rozwijającej się dziedzinie technologii radiowej. W 1941 r. zainteresował się techniką komercyjnych nagrań radiowych.

W tym samym roku dokonał swoich pierwszych nagrań żydowskiej muzyki liturgicznej, które wytłoczył w swojej firmie Asch. Także w 1941 r. nagrał wybitnego wykonawcę folkowego Huddiego Ledbettera znanego jako Leadbelly.

Następnie dokonał pionierskich nagrań kolejnych bohaterów ruchu folkowego: Wooddy'ego Guthrie, Pete'a Seegera, Cisco Houstona, Sonny'ego Terry'ego i Josha White'a.

W okresie wojny odniósł sukces finansowy dokonując nagrań jazzowych dla kolejnej swojej firmy Disc Records, która jednak zbankrutowała w 1947 r.

W dwa lata później – w 1949 r. – razem ze swoją sekretarką Marion Distler – założył Folkways Records. Firmę tę będzie prowadził do swojej śmierci w 1986 r. Folkways Records wydała ok. 2000 płyt, które przyczyniły się do renesansu muzyki folkowej pod koniec lat 50. i w latach 60. XX wieku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Alan Axelrod, Harry Oster. The Penguin Dictionary of American Folklore. Penguin Reference, Nowy Jork 2000 ISBN 0-14-100240-9