Most Bnot Jaakov

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Most Bnot Jaakov
BnotYaakovBridge.JPG
Most Bnot Jaakov
Podstawowe dane
Przeszkoda Jordan
Położenie na mapie Syrii
Mapa lokalizacyjna Syrii
Most Bnot Jaakov
Most Bnot Jaakov
Ziemia 33°00′37″N 35°37′42″E/33,010278 35,628333

Most Bnot Jaakov (hebr. גשר בנות יעקב, Geszer Bnot Ja'akov; arab. جسر بنات يعقوب, Jisr Banât Ya'qūb, Most Córki Jakuba) jest mostem, który umożliwia przekroczenie rzeki Jordan, i łączy Palestynę z Syrią w rejonie Wzgórz Golan. Most jest przeznaczony do komunikacji samochodowej i pieszej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Most Bnot Jaakov, 1912
Stary most Badley'a

Tutejsze miejsce przeprawy przez rzekę Jordan było znane już w Starożytności. Przechodził tędy szlak handlowy Via Maris, łączący Egipt z Syrią. Miejsce to było nazywane brodem Jakuba. Rejon przeprawy ma strategiczne znaczenie wojskowe i historyczne, ponieważ jest jednym z nielicznych stałych miejsc dogodnych do przeprawienia się przez rzekę Jordan w północnym jej biegu. Na przestrzeni wieków zawsze przechodziły krzyżowały się tutaj wpływy cywilizacji, a o kontrolę nad brodem stoczono wiele bitew.

W okresie Imperium osmańskiego wybudowano w miejscu tym kamienny most[1]. Został on zniszczony przez Turków w 1918, podczas walk brytyjsko-tureckich o Palestynę. W okresie Mandatu Palestyny wybudowano trzy mosty na rzece Jordan. Miały one ułatwić przekraczanie rzeki wojskom brytyjskim. Jednym z tych mostów, był wzniesiony w 1918 most Bnot Jakakov. Był to stalowy most o konstrukcji kratownicowej, wsparty na murowanych przyczółkach. Most został zniszczony w noc 16 czerwca 1946 przez żydowski oddział Palmach. Brytyjczycy bardzo szybko odbudowali zniszczoną przeprawę. Podczas I wojny izraelsko-arabskiej w czerwcu 1948 przez most przeszły wojska syryjskie, ale później w wyniku zawartych porozumień wycofały się. Po wojnie most znajdował się pośrodku strefy zdemilitaryzowanej.

Podczas Wojny sześciodniowej w 1967 izraelski Korpus Inżynieryjny wzniósł tymczasowy most Bailey'a. Był to stalowy most kratownicowy, wsparty na murowanych przyczółkach. Po wojnie wystawiono drugi most Bailey'a. Ruch po mostach odbywał się jednym mostem w kierunku na wschód, a drugim mostem w kierunku na zachód. W 2007 obok wybudowano nowoczesny most żelbetowy.

Przypisy

  1. Bridge at Jisr Banat Ya'qub (ang.). W: Arch Net - Digital Library [on-line]. [dostęp 2011-06-29].