Mszanka (dopływ Dniestru)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mszanka
Ilustracja
Mszanka we wsi Michniowiec
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska
 Ukraina

Lokalizacja

podkarpackie
Powiat bieszczadzki

Rzeka
Długość około 21 km
Źródło
Miejsce wschodnie zbocze Ostrego
Wysokość

685 m n.p.m.

Ujście
Recypient

do Dniestru

Miejsce na Ukrainie w miejscowości Hołowiećko
Wysokość

450 m n.p.m.

Współrzędne

49°18′11,9″N 22°52′00,8″E/49,303300 22,866900

Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko dolnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „ujście”

Mszanka (ukr. Мшанка Mszanka, ukr. Мшанець Mszaneć) – rzeka górska w południowo-wschodniej Polsce, w Bieszczadach, w woj. podkarpackim i zachodniej Ukrainie.

Górska rzeka, lewy dopływ Dniestru, należący do dorzecza Dniestru i zlewiska Morza Czarnego. Długość rzeki wynosi około 21 km, w tym na obszarze Polski ok. 7,6 km. W części źródliskowej składa się z kilku potoków, z których największy wypływa z małego źródła położonego w Bieszczadach na wschodnim zboczu niewielkiego masywu Ostrego w południowo-wschodniej jego części, na wysokości 685 m n.p.m., w zalesionym terenie na zachód od miejscowości Lipie.

Potoki w górnym biegu spływają ze zbocza Ostrego wąskimi głębokimi, zalesionymi jarami w kierunku północno-wschodnim. Po kilkuset metrach potoki łączą się w jeden górski strumień i po kilkudziesięciu metrach opuszcza zalesiony teren. Następnie płynie górską łąką w kierunku miejscowości Lipie.

Za miejscowością Lipie potok skręca na wschód i w otoczeniu łąk płynie w kierunku miejscowości Michniowiec, gdzie na obrzeżach zabudowań skręca lekko na północny wschód. Po minięciu Michnowca potok wpływa w głęboko wciętą dolinę pomiędzy masywem Żuków a masywem Magura Łomniańska, kierując się do granicy polsko-ukraińskiej.

Potok po przepłynięciu ok. 7,6 km na terytorium Polski między słupami granicznymi nr 372 i 373 wpływa na terytorium Ukrainy. Po minięciu granicy potok nabiera charakteru rzeki i płynie szeroką doliną wśród łąk w kierunku północno-wschodnim do ukraińskiej miejscowości Mszaniec. Opuszczając ostatnie zabudowania miejscowości rzeka ostro skręca na południowy wschód i wśród łąk płynie do miejscowości Hołowiećko w kierunku ujścia, gdzie na zachodnich obrzeżach miejscowości na poziomie ok. 450 m n.p.m. wpada do Dniestru.

Otoczenie potoku w większości stanowią łąki, rzadziej tereny zalesione i zamieszkane. Koryto potoku kamieniste, z małymi progami kamiennymi. Rzeka posiada znaczne zasoby wodne i charakteryzuje się dużą zmiennością. W czasie intensywnych opadów atmosferycznych, przy znacznych spadkach, występują dobre warunki szybkiego odpływu. Z uwagi na mało przepuszczalne podłoże i kamieniste koryto, spływ odbywa się w znacznym stopniu powierzchniowo, wskutek czego w okresach suszy występują bardzo małe przepływy, a w okresach deszczowych gwałtowne i wielkie wezbrania.

Zasadniczy kierunek biegu potoku jest wschodni. Jest to potok górski zbierający wody z północno-wschodnich zboczy Ostrego. W większości swojego biegu potok jest nieuregulowany o wartkim prądzie wody. W okresach wzmożonych opadów i wiosennych roztopów stwarza zagrożenie powodziowe. Kilkakrotnie występował z brzegów zalewając przyległe tereny.

Dopływy[edytuj | edytuj kod]

w Polsce

  • kilka prawostronnych i lewostronnych strumieni bez nazwy spływających z północno-wschodnich zboczy Ostrego i Berdo oraz z Masywu Żuków.

na Ukrainie

  • Woryniacz
  • kilka prawostronnych i lewostronnych strumieni bez nazwy spływających z północno-wschodnich zboczy masywu Magura Łomniańska

Miejscowości, przez które przepływa[edytuj | edytuj kod]

w Polsce

na Ukrainie

  • Mszaniec
  • Babina
  • Hołowiećko

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]