Musée Carnavalet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Musée Carnavalet
Ilustracja
Państwo  Francja
Miejscowość Paryż
Zakres zbiorów historia Paryża
Położenie na mapie Paryża
Mapa lokalizacyjna Paryża
Musée Carnavalet
Musée Carnavalet
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Musée Carnavalet
Musée Carnavalet
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa lokalizacyjna Île-de-France
Musée Carnavalet
Musée Carnavalet
Ziemia48°51′27″N 2°21′43″E/48,857500 2,361944

Muzeum Carnavalet – muzeum poświęcone historii miasta Paryża, w dzielnicy Marais, na ulicy de Sévigné[1]. Zajmuje dwa obiekty z XVI i XVII w. - hôtel Le Peletier de St-Fargeau oraz hôtel Carnavalet. Obydwa zostały wzniesione w stylu renesansowym. Na terenie muzeum znajduje się również ogród.

Historia budynków[edytuj | edytuj kod]

Hôtel Carnavalet

Został wzniesiony w latach 1548-1560 dla Jacques'a de Ligneris, przewodniczącego parlamentu miasta Paryża na planie czworoboku z wewnętrznym ogrodem, podobno na wzór jednego z zamków nad Loarą - w Écouen. Figury dekorujące dziedziniec wykonał Jean Goujon.

W 1578 obiekt przeszedł na własność Françoise de Kernevenoy, wdowy po szlachcicu nazwiskiem Carnavalet i stąd uzyskał używaną po dziś dzień nazwę. W połowie XVII w. kolejnym właścicielem został Claude Boislève, który sfinansował remont i przebudowę obiektu - według projektu François Mansarta obiekt zyskał dodatkowe skrzydło, a już istniejące zostało poddane redekoracji.

W latach 1664-1695 w domu tym mieszkała markiza de Sévigné, następnie rodzina Dupré de Saint-Maur, która uciekła z Francji w czasie rewolucji. Opustoszały budynek przejęła Szkoła Dróg i Mostów, która rezydowała tam do wykupu pałacu przez miasto w 1866. Po stłumieniu Komuny Paryskiej Carnavalet przeszedł kolejny remont w celu adaptacji na cele muzealne. W 1914 rozrastająca się kolekcja skłoniła władze miasta do rozbudowy budynku i połączenia z jego pierwotną bryłą kilku sąsiadujących domów z XVII i XVIII w.

W obiekcie mieszczą się wystawy tematyczne związane z historią Paryża od jego początków do chwili obecnej. Szczególnie interesująca jest największa w kraju kolekcja przedmiotów związanych z rewolucją francuską[1].

L'hôtel Le Pelletier de Saint-Fargeau

Wejście do Carnavalet

Autorem projektu tego budynku był Pierre Bullet, który zakończył pracę w latach 90. XVI w. Obiekt był surowy stylowo z zewnątrz, lecz niezmiernie nowatorski pod względem architektonicznego układu wnętrz i monumentalnej klatki schodowej. W czasie rewolucji nazwany imieniem zamordowanego jakobina, które nosi po dziś dzień. Należy do muzeum od 1960 i mieści dział rekonstrukcji wnętrz z różnych epok, od XVI w. do drugiej połowy wieku XX[1].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jean-Marc – Léri Musée Carnavalet : Histoire de Paris Broché – 2000 – ​ISBN 978-2912964144

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Jean-Marc Léri, Musée Carnavalet : histoire de Paris, Paris, France: Fragments Editions, [2000], ISBN 2-912964-13-X, OCLC 45805334 [dostęp 2019-11-22].