Muzeum Energetyki Podkarpackiej w Rzeszowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Energetyki Podkarpackiej w Rzeszowie
Państwo  Polska
Miejscowość Rzeszów
Adres ul. 8 Marca 6
Data założenia 2009
Zakres zbiorów historia techniki
Kierownik Katarzyna Wiśniowska - opiekun
Położenie na mapie Rzeszowa
Mapa konturowa Rzeszowa, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Energetyki Podkarpackiej w Rzeszowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Energetyki Podkarpackiej w Rzeszowie”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Energetyki Podkarpackiej w Rzeszowie”
Ziemia50°02′17,765″N 22°00′37,904″E/50,038268 22,010529

Muzeum Energetyki Podkarpackiej w Rzeszowie – muzeum z siedzibą w Rzeszowie. Placówka jest prowadzona przez PGE Obrót Sp. z o.o., a jej siedzibą są pomieszczenia spółki przy ul. 8 Marca 6.

Muzeum zostało otwarte w 2009 roku. W zbiorach zgromadzono eksponaty, związane z ponad stuletnią historią energetyki na Podkarpaciu, w tym m.in. liczniki produkcji fabryki Kazimierza Szpotańskiego, amperomierze (w tym miliamperomierz z 1935 roku), watomierze, aparaty monterskie, stare zegary oraz dokumenty i zdjęcia. Do ciekawostek należy m.in. najstarszy fragment kabla ziemnego, doprowadzającego prąd do zamku w Łańcucie oraz polski komputer Meritum z 1985 roku. W ramach zwiedzania prezentowane są również doświadczenia z wykorzystaniem m.in. generatora Van de Graaffa czy cewki Ruhmkorffa.

Zwiedzanie muzeum jest możliwe po uprzednim uzgodnieniu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]